Čunek: Vyšetřovatelé proti mě postupují zaujatě

Praha/Bratislava 17. května (ČTK) – Vicepremiér a předseda lidovců Jiří Čunek si myslí, že vyšetřovatelé proti němu postupují zaujatě. Čunek to dnes řekl ČTK v Bratislavě v souvislosti s tím, že inspekce ministra vnitra začala prověřovat, zda vyšetřovatelé nemanipulovali vyšetřování.

Server Aktuálně.cz ve středu napsal, že policie dostala několik e-mailů, podle nichž se vyšetřovatelé domlouvali na výpovědích s korunní svědkyní Marcelou Urbanovou a se soudní znalkyní Dobrilou Hrůzovou. Předal jí je podnikatel Roman Vaškůj, který je obviněn, že se snažil Čunkovi „pomoci“ nátlakem právě na Urbanovou.

„Musím říci, že je to pro mě šokující zpráva, která zcela zapadá do toho obrazu vyšetřování. Nemohu se ubránit dojmu, že policie se nikdy nesnažila hledat něco pro mě. Je to fatální chyba policie,“ řekl Čunek při dnešní návštěvě Slovenska. Zdůraznil ale, že nechce do vyšetřování případu zasahovat.

Inspekce ministra vnitra nyní záležitost vyhodnocuje, poté podnikne další úkony, řekla ČTK mluvčí ministerstva Hana Malá.

Situaci se ve středu věnoval bezpečnostní výbor Senátu. Pokud by se potvrdila manipulace s vyšetřováním, chce senátor Jaromír Štětina (za Stranu zelených) navrhnout v imunitním výboru revokaci senátního usnesení, jímž byl Čunek vydán k trestnímu stíhání.

Policie podezírá majitele realitní společnosti H&B Real Petra Hurtu, že Čunkovi jako vsetínskému starostovi v únoru 2002 předal zhruba půlmilionový úplatek za prodej většinového podílu města ve firmě Vsetínské byty. Oba obvinění odmítají. Urbanová na policii vypověděla, že se jí Čunek chlubil převzetím úplatku.

Čunek je prvním členem české vlády obviněným v době, kdy působí ve funkci. Ani v zahraničí není taková věc obvyklá. Situace kolem Čunka vyvolává napětí ve vládní koalici.

kar sta pto mal