Česko proti chudobě radí, jak pomoci lidem v rozvojových zemích

V pátek a sobotu 14.-15. září vyvrcholí v 21 městech České republiky třetí ročník kampaněČesko proti chudobě. Více než třicet českých nevládních organizací chce jejím prostřednictvím ukázat na problém světové chudoby a nabídnout lidem různé způsoby zapojení do pomoci rozvojovým zemím.

„Za méně než jeden dolar na den žije každý pátý člověk na světě. Naše země patří k těm bohatším a proto bychom se měli snažit tuto situaci změnit,“ vysvětluje Jana Krczmářová z FoRs – Českého fóra pro rozvojovou spolupráci. Ve svých požadavcích proto kampaň volá například po zvýšení a zefektivnění české rozvojové pomoci, odpuštění dluhů nejchudším zemím nebo po spravedlivějším mezinárodním obchodu. Během minulých let kampaň svým podpisem podpořilo téměř deset tisíc lidí a řada známých osobností – sportovci Kateřina Neumannová a Tomáš Ujfaluši, zpěvák Jan Kalousek, filozof Václav Bělohradský nebo senátor Jaromír Štětina.

„Letos chceme hlavně ukázat, jak konkrétně se může zapojit každý z nás. Připravili jsme proto praktické rady na téma dárcovství, dobrovolnictví nebo odpovědná spotřeba,“ uvádí Blanka Medková ze společnosti Člověk v tísni. „Z naší zkušenosti totiž vyplývá, že lidé často chtějí pomoci, ale mnohdy neví na koho se obrátit nebo co přesně nabídnout,“ doplňuje Medková.

Vedle informačních stánků na návštěvníky Dnů proti chudobě 14.-15. září čekají slumové chýše, koncerty, prodej výrobků Fair Trade, výstavy i veřejné diskuze. Na závěr proběhne koncert v pražském klubu Abaton, kde vystoupí mimo jiné Jan Kalousek nebo latinskoamerické uskupení AztekanayaS a který začíná v sobotu 15. září v 17:00.

Obdobné akce proběhnou v září a říjnu po celém světě v rámci celosvětové koalice Globální výzva k akcím proti chudobě (www.whiteband.org), do které Česko proti chudobě patří. Jejich společným symbolem je bílá páska, jejímž nošením mohou lidé symbolicky podpořit požadavky kampaně.

Kampaň Česko proti chudobě proběhne 14.-15.9. v těchto městech:

Brno, Děčín, Hradec Králové, Chomutov, Jihlava, Karviná, Litvínov, Most, Olomouc, Orlová, Ostrava, Pardubice, Písek, Plzeň, Praha, Prostějov, Teplice, Ústí nad Labem, Vsetín, Znojmo, Žďár nad Sázavou.

Hlavními organizátory kampaně jsou:

ADRA, Člověk v tísni, Nadace Divoké Husy, Educon, Ekumenická akademie Praha, Společnost pro Fair Trade a rozvojové vzdělávání, Glopolis, Inex-SDA, VARA ČR, Zelený kruh

Další informace:

Barbora Umancová
barbora.umancova@clovekvtisni.cz
tel. 226 200 467

Informace o akcích v jednotlivých městech včetně kontaktů:http://www.ceskoprotichudobe.cz/clanky/index.php?id=clanky&idc=173