moderátorka
Čečenský vůdce Aslan Maschadov je mrtev. Tuto zprávu včera ve své odpolední zpravodajské relaci zveřejnila jako první ruská televize NTV. Prvotní informaci zdrojů z ruských bezpečnostních sil potvrdila z čečenského hlavního města Groznyj reportérka NTV Fatima Dadajevová. Podle zpravodajky NTV v Grozném byl Aslan Maschadov zabit při ozbrojeném střetu ve vesnici Tolstoj-Jurt. Záběry jeho mrtvého těla objeveného v bunkru pod jedním z domů ve vesnici záhy obletěly svět a netrvalo dlouho než smrt čečenského prezidenta z druhé poloviny devadesátých let potvrdili představitelé čečenské separatistické vlády v čele s Maschadovovým vyslancem v Londýně Achmedem Zakajevem. Zakajev nicméně nepotvrdil informace některých zdrojů, podle nichž měl Maschadova zradit jeden z jeho tělesných strážců. Pořádek v přehršli často protichůdných zpráv nám teď pomůže udělat Pavel Vondra, který je s námi ve studiu. Pavle, dobré ráno.
Pavel VONDRA, redaktor
Dobré ráno.
moderátorka
Jak tedy Aslan Maschadov podle těch dostupných informací přišel o život?
Pavel VONDRA, redaktor
Tak, podle ruské armády k tomu došlo během zvláštní operace, kterou provedla Federální bezpečnostní služba kolem osmé hodiny ranní místního času ve vesnici Tolstoj-Jurt poblíž Grozného. Mluvčí oblastního velitelství ruské armády na Severním Kavkazu Ilya Shabalkin řekl, že zásah proti, jak řekl „mezinárodnímu teroristovi a vůdci banditů“ Maschadovovi byl dopředu naplánován. Podle Shabalkina byla operace provedena na základě souborů informací z různých zdrojů, včetně místního obyvatelstva, které prý Rusům pomáhalo. Díky tomu se údajně podařilo přesně lokalizovat místo Maschadovova úkrytu. Schovával se prý v betonovém bunkru, který vojáci museli vyhodit do povětří, aby mohli proniknout dovnitř a tak byl podle Shabalkina Maschadov zabit. Vicepremiér čečenské promoskevské vlády Ramzan Kadyrov později v rozhovoru pro ruskou agenturu ITAR-TASS uvedl, že klíčovou informaci ohledně Maschadovova úkrytu Rusům poskytl jeden z čečenských povstalců zadržený při nedělním zátahu v okrese Nožaj-Jurt. Agenti Federální bezpečnostní služby prý ale chtěli Maschadova dopadnout živého. Jeho smrt Kadyrov připsal na vrub neopatrné manipulaci jeho osobního strážce se střelnou zbraní. Maschadovův vyslanec v Londýně Achmed Zakajev ale vinu jednoznačně připisuje Rusům, nikoli Čečencům. „Můžu říct jedno, že to nebyla zrada, byla to náhoda. Maschadov byl prakticky sám z důvodů bezpečnosti,“ vysvětlil Zakajev a dodal, že vzhledem k nevelké rozloze Čečenska a z toho vyplývající skutečnosti, že se tam téměř každý s každým zná, nedoprovázeli Maschadova žádní osobní strážci, protože by mohli u vesničanů vzbudit podezření. Ať už to ale bylo jakkoli, výsledek je jeden a tentýž – Aslan Maschadov je mrtev, což potvrdili jak Rusové, tak Čečenci.
moderátorka
Co přesně jeho smrt znamená pro budoucnost konfliktu na Kavkaze?
Pavel VONDRA, redaktor
Tak, z pohledu Rusů rozhodně výrazné oslabení čečenského odporu. Maschadov byl na žebříčku Moskvou hledaných zločinců hodně vysoko a na jeho hlavu byla vypsána odměna ve výši deset milionů dolarů, kterou by si podle instrukcí prezidenta Putina měli mezi sebe rozdělit všichni, kteří se na té zvláštní operaci podíleli, ovšem Čečenci tvrdí, že pro ně se nic nemění. „Je to tragédie, ale nic se nemění, válka pokračuje a náš boj za nezávislost také,“ řekl BBC ministr zahraničí samozvané čečenské vlády v exilu Ilyas Achmadov a dodal, že Maschadovův nástupce bude jmenován během příštích několika dní a znalec čečenských poměrů, český senátor Jaromír Štětina, který s Maschadovem mnohokrát mluvil, je přesvědčen, že Moskva jeho zabitím učinila taktickou chybu.
Jaromír ŠTĚTINA, český senátor, znalec čečenských poměrů
V každým případě smrt Maschadova znamená, že se konec války odsouvá kamsi do nedohledna. Maschadov byl tím umírněným politikem, který neustále nabízel Putinovi jednání a pravděpodobně byl jeden z těch, se kterým by se dalo jednat z těch představitelů, který, jehož jednání by mělo váhu a toho se Rusové jeho smrtí sami zbavili.
Pavel VONDRA, redaktor
Tolik český senátor Jaromír Štětina, který také nevylučuje, že na čečenské straně teď vzroste vliv radikálů, kteří budou chtít co nejdříve provést odvetu na ruském území, a to dost možná na civilním obyvatelstvu, jako se to stalo třeba loni v září v severoosetském Beslanu.
moderátorka
Tolik Pavel Vondra a na telefonní lince z Moskvy máme zpravodaje německého listu Süddeutsche Zeitung Daniela Brösslera. Přeji dobré ráno.
Daniel BRÖSSLER, zpravodaj německého listu Süddeutsche Zeitung
Dobré ráno.
moderátorka
Oslavují Rusové, že se jim podařil takový, řekněme, kapitální úlovek?
Daniel BRÖSSLER, zpravodaj německého listu Süddeutsche Zeitung
No, tak rozhodně nikdo na ulicích netancuje. Oslavujou …, nevím, no, tak samozřejmě, když se podíváte na televizní noviny, státní televizi, tak tam se to samozřejmě oslavuje, co se týče lidí, tak nevím, nedovedu vám to říct.
moderátorka
Zazněly na ruské straně také nějaké negativní reakce na zabití Aslana Maschadova, například od lidí, kteří upřednostňují politické řešení konfliktu v Čečensku?
Daniel BRÖSSLER, zpravodaj německého listu Süddeutsche Zeitung
No, tak například se ohlásil pan Berezovskij, podnikatel, kterej žije v Londýně, kterej v devadesátých letech vlastně jednal s Čečencema a on jasně řekl, že to byla obrovská chyba, že to znamená, že bude ještě větší válka a že prostě Rusko se zbavilo jedinýho člověka, s kterým se vlastně dalo jednat.
moderátorka
Myslíte si, že to mohla být ze strany Moskvy taktická chyba, jak zaznělo od českého senátoraJaromíra Štětiny, bývalého válečného zpravodaje?
Daniel BRÖSSLER, zpravodaj německého listu Süddeutsche Zeitung
Já nevím, tak asi jo, taktická chyba, ano. Já si myslím, že prostě Rusko tady se stalo obětí vlastní propagandy. Prostě roky a roky se …, léta a léta se říkalo, že Maschadov je mezinárodní terorista, tak když zabijete mezinárodního teroristu, tak samozřejmě to je úspěch. Problém je jenom v tom, že on v tom smyslu vlastně mezinárodní terorista nebyl a že on skutečně byl jedinej, s kterým se tam dalo jednat, takže v tom smyslu ano, taktická chyba třeba jo.
moderátorka
Podle některých analytiků svědčí ta skutečnost, že byl Maschadov zabit poblíž Grozného, daleko od hor, o tom, že se čečenští povstalci prakticky volně pohybují po celém území Čečenska bez ohledu na ruskou vojenskou přítomnost. Zaznamenal jste nějaké obavy v ruské armádě například, že by ta dosavadní taktika nikam nevedla?
Daniel BRÖSSLER, zpravodaj německého listu Süddeutsche Zeitung
Ne, oni, ruská armáda vůbec v tom smyslu obavy nemá, samozřejmě teď už vůbec ne, protože samozřejmě můžou poukázat na jistej úspěch, kterej tady mají, a to, že by se mohli tam pohybovat volně, to se tak říct. Oni se pohybujou, ale ne volně. Samozřejmě se skrývají, takže to se mi nezdá důkazem toho, že ruská armáda vůbec by nebyla úspěšná.
moderátorka
A zaznamenal jste nějaké, teď myslím v Rusku a v Moskvě, nějaké konkrétně obavy z možné odvety?
Daniel BRÖSSLER, zpravodaj německého listu Süddeutsche Zeitung
Tak, ty obavy tady jsou. Moc se ještě nikdo k tomu nevyjádřil, ale ono je to samozřejmě úplně jasný, že všichni teď čekají, co bude dále a jestli nebude velkej teroristickej útok, samozřejmě, že ano.
moderátorka
Například publicista a znalec čečenských poměrů /nesrozumitelné/ označuje Aslana Maschadova za Jásira Arafata Čečenců. Vy sám, dokázal byste odhadnout, zda v současné chvíli existuje nějaká osoba, která by Maschadova v čele separatistického odboje mohla nahradit?
Daniel BRÖSSLER, zpravodaj německého listu Süddeutsche Zeitung
Ne v tom smyslu, že by ruská strana s ním by mohla jednat. To je prostě tak, že Rusko se zbavilo skutečně jedinýho člověka na straně separatistů, s kým by mohli jednat, takže je to, myslím, dost velká chyba.
moderátorka
Na druhou stranu, jaký byl ale skutečný vliv Aslana Maschadova na Čečence?
Daniel BRÖSSLER, zpravodaj německého listu Süddeutsche Zeitung
Těžko říct. Tady, tady jsou skutečně různé názory. Vliv určitě v tom smyslu byl, že on pro obrovskou většinu Čečenců byl jistou morální autoritou, autorita. Já nevím, nedovedu vám říct, jakej například měl vliv na Šamila Basajeva, který skutečně je terorista. Asi dost malej, to je pravda.
moderátorka
Z Moskvy zpravodaj německého listu Süddeutsche Zeitung Daniel Brössler. Děkujeme za rozhovor.
moderátorka
– Martina MAŠKOVÁ, moderátorka
– Lenka KABRHELOVÁ, moderátorka