Blbec, játra, Štětina. Kýbl nehezkých věcí na hlavu Miloše Zemana po včerejším rádiu. Přispěla řada důležitých lidí

parlamentnilisty.cz
31. srpna 2015, autor: luš

Prezident Miloš Zeman se v neděli v rozhlasovém rozhovoru pro Frekvenci 1 pochlubil, že během letošní dovolené, kterou již tradičně trávil na své chatě na Vysočině, vymyslel nápis na vlastní náhrobní kámen, na což je prý patřičně hrdý. Na sociálních sítích se k Zemanovu nejnovějšímu výtvoru množí komentáře, ale kolují i různé varianty prezidentova zamýšleného posledního bonmotu.

“Zde leží člověk, který každého blbce rozzuřil do nepříčetnosti,“ zní Zemanův epitaf, o němž v neděli prezident hovořil v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Frekvence 1. Prezident vysvětlil, že za blbce nepovažuje člověka s opačným názorem, ale toho, kdo názor nemá a jenom nadává. “Stačí se projít internetovým světem a člověk zjistí, že blbců je hodně,“ míní Zeman.

Novinář ruského původu píšící pro Právo Alexandr Mitrofanov zareagoval na prezidentův avizovaný poslední bonmot vlastním návrhem nápisu, který by dle něj mohl být vytesán na náhrobní kámen našeho nejvyššího ústavního činitele. “Zde leží člověk, který byl tak nepříčetný, že na něj po smrti zapomněli i blbci,“ vyvěsil Mitrofanov na Twitteru.

Jaroslav Kmenta, novinář z Reportér Magazínu se nechal inspirovat epitafy z dílny ostravského barda Jarka Nohavici. “Zde leží mozek, játra a plíce, hádejte od koho? Od hradní slivovice,“ zní Kmentův návrh na prezidentův epitaf. Prezidentovo rozhlasové vystoupení přitom ovlivnilo celou novinářovu neděli. “Heslo pro dnešní den: Ještě větší blbec, než jsme doufali,“ zveřejnil Kmenta.

Filmový a hudební kritik Jan Rejžek si také dovolil dle svých slov malou opravu prezidentova epitafu: “Zde leží kábébák, který kamarádil se Šloufem, Zbytkem, Lukoilem, Mynářem, Ovčáčkem a lhal o Peroutkovi.“

Podle marketingového experta Viléma Rubeše měl prezident Zeman s tím, že si chce na hrob nechat vytesat nápis, že rozzuřil každého blbce k nepříčetnosti, dobrý nápad. Jen ten slovosled by prý chtěl maličko přeházet. K podobnému závěru dochází i šéfredaktor serveru Hlídacípes.org Robert Břešťan. Podle něho by si měl dát případný zhotovitel prezidentova epitafu pozor na správné pořadí podstatných jmen.

Publicista Ján Simkanič soudí, že slova prezidenta Zemana jakožto prognostika je třeba brát vážně. Akorát realita se od prezidentova epitafu značně liší. Zatímco Zeman soudí, že každého blbce rozzuří do nepříčetnosti, ve skutečnosti by si měl dle Simkaniče prezident nechat vytesat na hrob – “zde leží člověk každého blbce“.

Šéfredaktor týdeníku Respekt Erik Tabery na svém facebookovém profilu přiznal, že měl vždy špatnou paměť, ale tato Zemanova slova si prý bude pamatovat dobře. “Jen chandra stárnoucího muže, jemuž bude letos na konci září 71 let?“ zamýšlí se zase reportér Mf Dnes Josef Kopecký.

K prezidentovu návrhu vlastního epitafu se vyjádřil i europoslanec za TOP 09 Jaromír Štětina. “Mne jste, pane prezidente, vůbec nerozzuřil, ani nerozrušil, přivedl jste mne pouze do stavu lehkého, možná i trochu laskavého, opovržení,“ vzkázal politik na Hrad.