Andrij Bilecký statečně brání svoji zemi

Právo
31. července 2015, autor: Jaromír Štětina.

Velitele ukrajinského dobrovolnického praporu pana Andrije Bileckého jsem pozval na tiskovou konferenci v Evropském parlamentu ze dvou důvodů. První důvod: byl to Azov, který spolu s jinými dobrovolnickými jednotkami ubránil Ukrajinu před proruskými separatisty a ruskou armádou v době, kdy pravidelná ukrajinská armáda nebyla schopna zasáhnout.
Stav ukrajinské armády před půldruhým rokem byl katastrofální. Armádě veleli (a dosud velí) bývalí sovětští generálové a důstojníci, kteří nemají žádný zájem podporovat prezidenta Porošenka a hnutí vzešlé z Majdanu. Druhý důvod: prapor Azov představuje reálnou vojenskou a politickou sílu a uvítám, budeli moci jeho velitel na tiskové konferenci své pozice vysvětlit a obhájit. Jsem přesvědčen, že to pomůže eliminovat a oslabit ruskou propagandistickou mašinérii včetně páté prokremelské kolony v České republice.
Bohužel součástí této páté kolony, podporující současný moskevský režim, je i můj kolega v europarlamentu, sociálnědemokratický poslanec Jan Keller. Využívám této příležitosti, abych na některé poznámky pana Kellera reagoval. Nedokážu posoudit, jestli pan Keller lže nebo se tu jenom projevuje jeho hluboká neznalost, když tvrdí, že dobrovolnické prapory vyzvaly ke svržení vlády a prezidenta Ukrajiny.
Vím, že impeachment prezidenta žádá Pravý sektor Dmytra Jaroše, zatímco prapory Donbas a Azov bojují v rámci Antiteroristické operace v součinnosti s ministerstvem obrany a ministerstvem vnitra Ukrajiny. Jmenovitě Andrij Bilecký má úzké kontakty s prezidentem Porošenkem a společně postupy obrany Mariupolu konzultují osobně i telefonicky.
Pan Jan Keller se mne v Právu veřejně ptá, proč nezvu do parlamentu také zástupce Doněcké a Luhanské oblasti. Jak prý chci přispět k řešení konfliktu, jestliže dávám slovo pouze jedné z válčících stran.
Dovoluji si zdůraznit, jak panu Kellerovi, tak čtenářům Práva, že na Ukrajině neválčí dvě rovnocenné strany. Je to válka, kterou Rusko vyhlásilo Ukrajině.
Za tři týdny budeme vzpomínat výročí sovětské okupace z 21. srpna 1968. Tuto okupaci jsem zažil a vím, že jakákoli spolupráce s agresorem je nepřípustná. Doněčtí a luhanští separatisté se takové agrese účastní. Prapor Azov a jeho velitel Andrij Bilecký se žádné agrese nedopustili. Statečně brání svoji zemi.

O autorovi| Jaromír Štětina (Autor je europoslanec za TOP 09/STAN)