Američtí vojáci v Česku? Senátoři jsou pro

Podle premiéra Mirka Topolánka tím odmítli ruský imperialismus. Bez ohledu na mínění dvou třetin českých občanů, kteří radar nechtějí

Praha/ Bez ohledu na mínění dvou třetin českých občanů a výhrady některých evropských spojenců Senát včera učinil další krok k umístění amerického radaru v Brdech. Hlasy 49 členů ODS, KDU-ČSL a Klubu otevřené demokracie posvětil hlavní radarovou dohodu mezi ČR a USA i smlouvu SOFA o podmínkách pobytu amerických vojáků.
Proti se vyslovili senátoři ČSSD a komunistů. Ti neprosadili ani odložení konečného verdiktu na konec příštího roku, ani posouzení smluv Ústavním soudem.
„Senát se postavil zcela otevřeně proti vůli většiny obyvatel, která dlouhodobě tento nebezpečný plán odmítá,“ reagoval Jan Tamáš z hnutí Nenásilí. Podle něj je to zlomový okamžik české polistopadové historie, kterou nazval „černým čtvrtkem“. Premiér Mirek Topolánek, si myslí pravý opak. „Neschválení radaru by znamenalo zpochybnění našeho polistopadového vývoje i naší pozice v NATO se všemi negativními důsledky pro občany,“ konstatoval.
Hlavně ovšem argumentoval osobním stanoviskem: „Je pro mě naprosto nepřijatelné, abych se stal předsedou vlády, která sklapne poslušně podpatky a otevře ruskému imperialismu znovu dveře. Chci, aby v Brdech byli místo sovětských jaderných raket přítomni vojáci země, která nás tohoto otroctví zbavila,“ řekl Topolánek.
Zatímco ministři a koaliční senátoři zdůvodňovali potřebu výstavby radaru českými spojeneckými závazky vůči USA a jeho slíbeným začleněním do bezpečnostní alianční architektury, opoziční představitelé radili vyčkat na stanovisko nové americké administrativy. „Poskytnout území a politickou podporu Američanům je to nejmenší, co můžeme udělat,“ uvedl například šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg. Jeho předchůdce z 90. let Jiří Dienstbier (ČSSD) s ním nesouhlasil: „Jediným účelem schválení smluv je podpořit americkou lobby, která má zájem na tomto zcela zbytečném systému, který vychází z nekonzervativních iluzí.“
Místopředsedkyně Senátu za sociální demokraty Alena Gajdůšková zdůraznila, že debata o radaru byla poprvé tématem předvolební kampaně až letos v říjnu.
„Výsledek nedávných senátních voleb byl 24:3 v neprospěch radaru, to je jasný vzkaz občanů vládě,“ řekla Gajdůšková v narážce na drtivé vítězství ČSSD. Dodala, že nelze opomíjet ani mezinárodní souvislosti. „Nový americký prezident je zdrženlivý, Rusko se cítí ohroženo, EU se distancuje a mluvčí NATO říká, že je to dvoustranná věc mezi USA a ČR. Vypadá to, že na celé planetě je pouze česká vláda, kdo chce na území ČR radar,“ uzavřela.
O obou smlouvách budou ještě rozhodovat poslanci, ke konečnému hlasování se zřejmě dostanou až příští rok. Ve sněmovně koalice ale nemá potřebnou většinu.

***

STÁTNÍCI O RADARU

Barack Obama, nově zvolený prezident USA Myslím si, že protiraketový štít je namístě. Přesto se chci napřed ujistit, že to funguje.

Nicolas Sarkozy, francouzský prezident Rozmístění protiraketového obranného systému nám nezaručí žádnou bezpečnost… Věci se tím zkomplikují a pošlou směrem zpět.

Lech Kaczyński, polský prezident Co se týče protiraketového obranného systému, naše strana i americká se dokonale shodujeme. Ruská federace se může cítit v naprostém bezpečí.

Mirek Topolánek, premiér České republiky prem Je naší povinností nedopustit, p abychom se opět plíživě sunuli abyc do sféry geopolitického vlivu d Ruska. To je ten pravý důvod, proč má u nás stát radarová základna. Už jenom proto stojí za to udržet tuto vládu.

Více informací o hlasování se dozvíte na www.denik.cz/zakladna

Kdo byl pro
radar?
ODS:
Milan Bureš
Pavel Čáslava
Pavel Eybert
Daniela Filipiová
Tomáš Grulich
Jan Hálek
Liana Janáčková
Zdeněk Janalík
Tomáš Jirsa
Vítězslav Jonáš
Tomáš Julínek
Tomáš Kladívko
Jaroslav Kubera
Jiří Liška
Bedřich Moldan
Jan Nádvorník
Jiří Nedoma
Jiří Oberfalzer
Petr Pakosta
Alena Palečková
Jiří Pospíšil
Vlastimil Sehnal
Luděk Sefzig
Zdeněk Schwarz
Přemysl Sobotka
Pavel Sušický
Jiří Stříteský
Richard Svoboda
Miroslav Škaloud
Karel Šebek
Jiří Šneberger
Tomáš Töpfer
Alena Venhodová
Václav Vlček
Alexandr Vondra
Jiří Žák
KDU–ČSL
Jiří Čunek
Václav Jehlička
Adolf Jílek
Rostislav Slavotínek
Václav Koukal
Ludmila Müllerová
Petr Pithart
Klub otevřené
demokracie:
Jan Horník
Jana Juřenčáková
Soňa Paukrtová
Igor Petrov
Karel Schwarzenberg
Jaromír Štětina

Foto autor| INFOGRAFIKA DENÍK/JAKUB SMETANA
Region| Střední Čechy
Publikováno| Boleslavský deník; Události & témata; 09
Publikováno| Benešovský deník; Události & témata; 09
Publikováno| Kladenský deník; Události & témata; 09
Publikováno| Berounský deník; Události & témata; 09
Publikováno| Kolínský deník; Události & témata; 09
Publikováno| Kutnohorský deník; Události & témata; 09
Publikováno| Mělnický deník; Události & témata; 09
Publikováno| Nymburský deník; Události & témata; 09
Publikováno| Příbramský deník; Události & témata; 09
Publikováno| Rakovnický deník; Události & témata; 09
ID| 31529023-4140-47a5-992f-a24b18d85752