Aktuálně.cz:Klausův protikandidát na prezidenta má být Dientsbier

Praha 9. července (ČTK) – Společným prezidentským kandidátem lidovců, zelených a sociálních demokratů, který by se postavil kandidátu ODS Václavu Klausovi v boji o Hrad, má být někdejší československý ministr zahraničí Jiří Dienstbier. Uvedl to dnes zpravodajský server Aktuálně.cz, podle něhož Dienstbier už v Senátu o podpoře osobně vyjednával.

„Přijal bych kandidaturu, pokud by se na ní sjednotily strany napříč politickým spektrem. Je potřeba 141 hlasů. Musím jednoduše vidět, že ve všech skupinách poslanců a senátorů různých stran bude odhadnutelná část, která je ochotná pro mě hlasovat,“ řekl exministr Aktuálně.cz.

Kandidáta, který by mohl zákonodárce sjednotit proti Klausovi, pravděpodobně v září navrhnou nezávislí senátoři z Klubu otevřené demokracie. K tomu, aby Dienstbiera jako prezidentského protikandidáta nominovali a prosazovali, klub nyní vyzvala Strana pro otevřenou společnost (SOS), za kterou do Senátu kandidovala předsedkyně klubu Soňa Paukrtová. „Ano, náš klub by mohl sehrát takovou úlohu,“ řekl Aktuálně.cz senátor JaromírŠtětina.

Sociální demokraté podle Paroubka zvažují dvě až tři jména. Popřel ale, že jedním z nich by mohl být profesor ekonomie Jan Švejnar. V nedělím diskusním pořadu České televize uvedl, že kandidát by měl být znám nejpozději do druhé půle září. Již dříve také prohlásil, že jeho strana vyčká, s jakým kandidátem přijde KDU-ČSL.

Tajná volba prezidenta bývá nevyzpytatelná. V roce 2003 byl Klaus jen kandidátem ODS, přesto získal hlasy i z ostatních stran. Najít kandidáta, který by měl proti Klausovi alespoň nějakou šanci, bude podle politologů velmi těžké.