Aktuálně.cz: Inspekce prověřuje vyšetřování Čunkova případu

Praha 16. května (ČTK) – Inspekce ministra vnitra začala prověřovat podezření, zda vyšetřování případu vicepremiéra a předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka nebylo zmanipulováno. Napsal to server Aktuálně.cz.

Podnikatel Roman Vaškůj, který je obviněn, že se snažil Čunkovi „pomoci“ nátlakem na korunní svědkyni Marcelu Urbanovou, předal policii několik e-mailů. Podle nich se policisté domlouvali na výpovědích s Urbanovou a se soudní znalkyní Dobrilou Hrůzovou, napsal server. Inspekce zkoumá pravost e-mailů.

Vaškůj Aktuálně.cz potvrdil, že dokumenty inspekci předal, ale nechtěl říci, jak se k nim dostal. Urbanová podle serveru nejprve popřela informaci, že si s policií vyměňovala e-maily. Poté uvedla, že nechápe, jak se Vaškůj dostal k její korespondenci.

Situaci se dnes věnoval bezpečnostní výbor Senátu, na jehož jednání přišel kvůli reformě policie i ministr vnitra Ivan Langer (ODS). Senátor Jaromír Štětina (za Stranu zelených) věří, že inspekce vše rychle vyšetří. Pokud by manipulaci vyšetřování potvrdila, chce navrhnout v imunitním výboru revokaci senátního usnesení, jímž byl Čunek vydán k trestnímu stíhání.

Policie podezírá majitele realitní společnosti H&B Real Petra Hurtu, že Čunkovi jako vsetínskému starostovi v únoru 2002 předal zhruba půlmilionový úplatek za prodej většinového podílu města ve firmě Vsetínské byty. Oba obvinění odmítají. O tom, že se jí Čunek chlubil převzetím úplatku, vypověděla na policii jeho bývalá sekretářka Urbanová.

Čunek je prvním členem české vlády obviněným v době, kdy působí ve funkci. Ani v zahraničí není taková věc obvyklá. Situace kolem Čunka vyvolává napětí ve vládní koalici.

kar mhm mal