Abychom si lépe rozuměli

Právo
24. srpna 2015, autor: Jan Keller.

Pořád mi vrtá hlavou, jak si porozumíme s našimi novými spoluobčany ze vzdálených zemí, jestliže máme takový problém rozumět si v češtině mezi sebou. Uvedu drobný příklad. Napsal jsem článek, ve kterém jsem konstatoval tři prostá fakta.
Za prvé: Naše akademická obec sepsala petici, ve které vyslovuje znepokojení nad šířením xenofobie v Čechách.
Za druhé: Také já jsem se jako europoslanec stal terčem nevybíravých útoků odpůrců jakékoliv imigrace, takže vím, o čem nesnášenlivost je.
Za třetí: Přesto mne udivuje, proč se akademici neozvali například tehdy, když europoslanec Štětina fakticky propagoval paravojenský ukrajinský útvar, který je i podle mínění amerických zákonodárců nositelem neofašismu. Proč neadresovali petici Karlu Schwarzenbergovi, který tuto ostudu neodsoudil?
Musím dodat, že mne to všechno udivilo tím víc, že pod peticí se objevily podpisy lidí, jako jsou prof. Václav Hořejší či prof. Jan Rychlík, špičkových odborníků, kterých si velice vážím. Druhý ze jmenovaných na mé pochybnosti odpověděl způsobem, který mne udivil neméně. Většinu svého textu věnoval vysvětlení, že migrace existovala vždycky. O tom naprosto nepochybuji, takové informace mám už poměrně dlouho.
Dále Jan Rychlík píše, že migracím se nedá zabránit, tak jako se nedá zabránit povodním. V tomto s ním tak zcela nesouhlasím. O ničivé povodně si koledujeme, když se chováme určitým způsobem k přírodě a ke krajině. Povodním sice zabránit nelze, jejich intenzitu a frekvenci však můžeme spoluovlivnit trvale udržitelným přístupem k hospodaření. Právě tak můžeme do jisté míry předcházet vlnám migrace a mírnit je inteligentním způsobem chování k zemím, z nichž lidé prchají. Naši spojenci (nikoliv jen USA, jak mi mylně podsouvá Jan Rychlík) se tak však bohužel nechovají.
Závěrem pan profesor konstatuje, že čeští akademici nemají možnost zastavit válku v Sýrii či Iráku. O nic takového jsem je nežádal. Ve svém textu jsem se podivil pouze nad jejich nezájmem o extempore jistého českého europoslance krytého Karlem Schwarzenbergem.
Naštěstí jsem odpověď na své nejasnosti dostal přímo od autorů petice. V rozhovoru, který poskytli médiím, uvádí doktorandka Anna Vanclová na otázku, kdo podporuje xenofobii ve společnosti, dvě jména – prezident Miloš Zeman a premiér Bohuslav Sobotka.
Na otázku, kteří z našich politiků jsou světlou výjimkou, uvádí spoluautor petice doktorand Lukáš Novák rovněž dvě jména: Jiří Dienstbier a Karel Schwarzenberg. To druhé jméno mi vysvětlilo, proč ohledně výroků Jaromíra Štětiny žádná petice rozhořčených akademiků nevznikla. Z výkladu Jana Rychlíka o přetrvávání migrací bych to byl nevyčetl.

O autorovi| Jan Keller (Autor je sociolog, europoslanec za ČSSD)