Petici, která chce postavit parlamentní KSČM mimo zákon, podepisují umělci i vědci. Zatím jich je 1900. Kdo trvá na názvu „komunistická, trvá na třídním boji. Proto vznikla petice, jejíž signatáři chtějí komunisty zakázat.
Praha – Kdo bude propagovat komunismus, měl by jít před soud. Navrhují to politici, kteří znovu přicházejí s pokusem zakázat komunisty. A stejně jako v roce 1992 chtějí za trestný čin výslovně označit propagaci komunismu a nacismu. Před třinácti lety však neuspěli: Ústavní soud tenkrát vyhověl stížnosti komunistů a oba názvy diktatur ze zákona nakonec vyškrtl.
„My teď nechceme zlikvidovat členy KSČM ani kriminalizovat její voliče. Chceme spíše KSČM přimět k přeměně v moderní levicovou stranu,“ argumentuje senátor Jaromír Štětina, zvolený za Stranu zelených. Jinými slovy: nyní nejde o nic jiného, než aby Grebeníčkova strana změnila svůj název.
„Pojmosloví je velmi důležité, jde totiž k podstatě věci. Pokud tu může existovat a fungovat parlamentní strana se slovem komunistická v názvu, tak lidé mohou mít pocit, že komunismus vlastně není nic špatného,“ vysvětluje bývalý ústavní soudce Vojtěch Cepl, který záměr podporuje. Dnes podle zákona hrozí až pět let vězení tomu, kdo „propaguje hnutí, které prokazatelně směřuje k potlačení práv a svobod člověka nebo hlásá národnostní, rasovou, náboženskou či třídní zášť“.
Petici podepisují umělci
Senátoři chtějí do této věty přidat slova „komunismus, nacismus nebo jiné podobné hnutí“.
Pod tento návrh změny trestního zákona se už kromě Štětiny podepsali také místopředseda horní komory Jiří Liška z ODS a senátoři Martin Mejstřík, Soňa Paukrtová (oba z Klubu otevřené demokracie) a Jitka Seitlová z Nezávislých.
Signatáři současně shánějí pro svůj plán i podporu veřejnosti. Včera spustili petici za zákaz komunistů a jejich symbolů. Na internetové stránce www.zrusmekomunisty.cz už ji včera podepsalo přes 1900 lidí.
Zákaz slova komunistická podpořili třeba rektor Karlovy univerzity IvanWilhelm, fyzik Jiří Grygar, spisovatel Ivan Klíma, hudebníci Michael Kocáb, David Koller či Pavel Bobek a herec Ladislav Smoljak.
„Chceme, aby iniciativa měla jasný výsledek. Aby na letošní výročí 17. listopadu už byla přijata navržená změna zákona,“ říká člen petičního výboru, novinář Jan Urban.
Srpy chtějí zakázat i v EU
Právě s prosazením svého záměru mohou senátoři z malých stran narazit. Šéfové ODS Mirek Topolánek i lidovců Mirek Kalousek tvrdí, že na zákaz komunistů je pozdě. „Ve Sněmovně diskusi o záměru budou provázet obavy, aby novela neotevřela cestu do vlády jinak nazvané komunistické straně,“ míní Liška z ODS.
Šéf KSČM Miroslav Grebeníček obratem odpůrcům pohrozil soudem.
Avšak proti jejich ideologii nyní bojují nejen v českém, ale také v europarlamentu. V Bruselu už leží návrh na zákaz komunistických symbolů srpu a kladiva, který podali poslanci z východní Evropy. Připojili se k nápadu eurokomisaře Franka Frattiniho, jenž chce zakázat nacistické symboly.