PRAHA 1. února (ČTK) – Zpřísnění podmínek části žadatelů o azyl, které minulý týden schválil Senát, skončí možná u Ústavního soudu. Obrátit se na něj chtějí senátoři z Klubu otevřené demokracie, řekl ČTK místopředseda klubu Jan Hadrava (US-DEU).
Novela azylového zákona podle něj zavádí v rozporu s listinou základních práv a svobod „internaci“ některých neúspěšných žadatelů o azyl. Týká se to cizinců, kteří v Česku neuspěli se žádostí o azyl, neboť ji může posuzovat pouze jiný stát EU. Podle novely nebudou moci opustit pobytové středisko do doby, než budou do takového státu EU přepraveni, což může trvat až půl roku.
Hadrava poznamenal, že by tento nucený pobyt dosti podivně působil na cizince, kteří ze své vlasti uprchli například kvůli hrozbě věznění pro politické názory. Cizinci by podle novely mohli pobytové středisko opustit jen v přesně stanovených případech, jakými jsou třeba návštěva lékaře či vyřizování dokladů spojených se žádostí o azyl. Novelu má nyní k posouzení prezident Václav Klaus.
Azylový zákon již nyní stanoví, že žadatelé nesmějí opustit přijímací středisko mimo jiné do provedení identifikačních úkonů, lékařského vyšetření nebo třeba ukončení karantény. Nové zpřísnění opatření již kritizoval Jaromír Štětina (za Stranu zelených), podle něhož by příslušný cizinec sice neporušil zákony, ale přesto přijde o osobní svobodu.
Ministr vnitra František Bublan senátorům při schvalování novely vysvětloval, že EU chce zamezit případům „azylové turistiky“, kdy cizinec požádá o azyl v jedné zemi, kterou ale opustí předtím, než je o žádosti rozhodnuto. Mezitím požádá o azyl v jiném státě, kde vše zopakuje.
Bublan upozornil, že někteří cizinci azyl zneužívají. Argumentoval i tím, že z loňských žádostí o azyl byla kladně vyřízena jen necelá dvě procenta. Zbytek tvořili podle ministra spíše ekonomičtí uprchlíci.