Zničíme Islámský stát a zastavíme uprchlíky. Štětina pronesl v europarlamentu řeč o Sýrii

EuroZprávy.cz,
27. října 2015, Martina Učňová.

Praha/Brusel – Europoslanec TOP 09 Jaromír Štětina se před několika dny vrátil ze Sýrie, kde navštívil například válkou zničené syrské Kobani. Po návratu předstoupil před své kolegy v europarlamentu a pronesl řeč, ve které naznačil, jak ukončit problémy s migrační vlnou.

Štětina navštívil na pozvání z vedení syrských kurdských ozbrojených sil YPG a YPJ syrské Kobani a projel 800 kilometrů napříč Rojavou (syrským Kurdistánem). O své cestě promluvil i před svými kolegy v Evropském parlamentu. „Základní poznatek je, že syrské ozbrojené síly jsou jediná ozbrojená síla v oblasti, která je schopna a ochotna zničit či podstatně oslabit ISIS,“ řekl na plénu Evropského parlamentu Jaromír Štětina, který je místopředsedou parlamentního podvýboru pro obranu a bezpečnost.

Štětina byl vůbec prvním europoslancem, který navštívil syrské území v držení kurdských jednotek. Je podle něj zásadní, aby byl ISIS definitivně zničen a vykořeněn. Jedině tak lze prý zabránit novým uprchlickým vlnám ze Sýrie. „Syrští Kurdové volají o pomoc. Jsou přímo ohroženi ve své existenci a jejich vybíjení má genocidní charakter. O tom jsem se přesvědčil v Kobani, ve městě, které ISIS zničil do posledního domu. Příliš mnoho řečníme dámy a pánové a málo jednáme. Kurdové potřebují zbraně a munici, specialisty na odminování, lepší koordinaci s mezinárodní koalicí při bombardování pozic Islámského státu. Příliš řečníme a lidi umírají,“ řekl Štětina ve svém proslovu k europoslancům.

Návštěva v Sýrii bude mít i svůj politický důsledek v Evropském parlamentu. „Jako místopředseda parlamentního podvýboru jsem pozval zástupce syrských Kurdů YPG a YPJ, aby přijeli do Evropského parlamentu na zasedání výboru informovat o situaci na místě mé kolegy. Budeme-li mluvit více o příčinách současné uprchlické krize, a nikoliv jen o následcích, pak se nám podaří nejen zachránit životy, ale předejdeme i jejich nedůstojnému trmácení se za životem v bezpečí,“ dodal Štětina.