Zítra přijede do ČR prezident Putin

PRAHA( – O ekonomice, kultuře, boji s terorismem i rozvoji vojensko-technické spolupráce bude jednat se svými českými partnery ruský prezident Vladimir Putin, který je v Praze očekáván zítra. Podle ruské strany by návštěva měla povzbudit mezistátní vztahy i spolupráci mezi regiony.
»Rozhovory by měly přidat nový impuls rozvoji rusko-české spolupráce a určit perspektivní směry,« uvedlo v tiskové zprávě ruské velvyslanectví v Praze. Zdůraznilo, že vztahy se v posledních letech rozvíjejí dynamicky. Ruské straně záleží na spolupráci s ČR, zejména při zajištění evropské energetické bezpečnosti. Je také připravena k účasti na rozvoji české jaderné energetiky. Do Prahy by ruský státník měl přiletět zítra krátce po poledni. Česko navštíví 13 let po svém předchůdci Borisi Jelcinovi. S prezidentem Václavem Klausem dosud jednal dvakrát v Rusku. Setkal se s ním při summitu EU u příležitosti oslav 300. výročí založení Petrohradu a pozval jej také do své rezidence v NovoOgarjovu u Moskvy. Zatímco český prezident byl v Rusku pokaždé s chotí, ruský státník přijede podle informovaných zdrojů bez manželky Ljudmily.
Značný prostor je v programu vyčleněn kultuře. Očekává se slavnostní zahájení Sezony ruské kultury v Česku, která potrvá celý rok. Prezident by pak měl od premiéra Jiřího Paroubka převzít obraz ruského malíře z 19. století Ivana Kramského Hlava rolníka, který podle ruských zdrojů patří Ruskému muzeu v Petrohradě. Dosud byl umístěn v Moravské galerii v Brně. Putin v Praze položí také věnce k památníku padlým rudoarmějcům na Olšanských hřbitovech a setká se s válečnými veterány.
Proti návštěvě ruského prezidenta se ohradil senátor Jaromír Štětina (za Stranu zelených). V prohlášení, které předal ČTK, uvedl, že opustí budovu Senátu, pokud ruský prezident horníkomoru navštíví.