Zatčení účastníků extremistického koncertu

Michal SCHUSTER, moderátor
——————–
Policie zatím neobvinila pět účastníků extremistického koncertu, které zadržela v neděli ráno v Českých Budějovicích. Jsou podezřelí z trestného činu hanobení národa, etnické skupiny, rasy a přesvědčení. Kriminalisté zatím čekají na znalecké posudky. Zásah policie na koncertě ocenili aktivisté, kteří se zabývají lidskými právy.

Petr ŠULEŘ, redaktor
——————–
Vše začíná v sobotu pozdě odpoledne. Asi čtyřicet radikálů pod hlavičkou Národního korporativismu prochází Českými Budějovicemi. Akce má poměrně klidný průběh, bez jakýchkoliv střetů s odpůrci nebo policií.

Jiří PETŘVALSKÝ, Národní korporativismus /natočeno 16. 12. 2006/
——————–
Určitě to nemyslíme jako provokaci.

Petr ŠULEŘ, redaktor
——————–
Asi sto dvacet extrémních radikálů se potom po sedmé hodině večer schází na koncertě v restauraci Nexus. Z ulice není možné dění v uzavřeném sále sledovat. Venku se účastníci omezují pouze na vulgární gesta a výkřiky.

osoba
——————–
Fuck off, vole. Sráči.

osoba
——————–
Smradi zasraný.

Petr ŠULEŘ, redaktor
——————–
Kolem půlnoci ale policie zaznamenává píseň s velmi pravděpodobně rasistickým textem, koncert ukončuje. Část lidí, kteří nechtějí sál opustit, vytlačují těžkooděnci. Odehrává se několik potyček.
Po zásahu nejsou žádní zranění, poškozená nejsou ani například auta v okolí.

Ondřej CAKL, sdružení Tolerance a občanská společnost /natočeno 17. 12. 20006/
——————–
Tak myslím si, že to byl profesionální zásah.

Petr ŠULEŘ, redaktor
——————–
Zákrok dnes ocenil i například senátor Jaromír Štětina, který přihlížel podobné akci v Dražicích na Táborsku a ostře tehdy kritizoval nečinnost policie.

Jaromír ŠTĚTINA, senátor
——————–
Česká policie postupovala profesionálně a dokázala, že se dokáže postavit nástupu neonacismu u nás. A zaslouží si za to plnou politickou podporu.

Petr ŠULEŘ, redaktor
——————–
Policisté na místě zadrželi členy hudební skupiny Impérium a organizátory koncertu, dva předvedené propustili s pokutou, pět dalších podezřívají ze spáchání trestného činu. Vyšetřují je na svobodě, zatím nejsou obvinění.

Jana KAMENÍKOVÁ, mluvčí Policie ČR, Správa Jihočeského kraje
——————–
K posouzení nahrávky a posouzení protiprávnosti textu písně bude přibrán soudní znalec z oboru politologie.

Petr ŠULEŘ, redaktor
——————–
Pokud policie muže obviní z trestného činu, budou jim hrozit teoreticky až tři roky vězení.