Zákrok na CzechTeku má vyšetřit zvláštní policejní tým

Jana LEJPOVÁ, moderátorka
——————–
Ozvěnami dne vás provede Jana Lejpová, hezký podvečer. Zákrok na CzechTeku bude vyšetřovat speciální policejní tým. Náměstek policejního prezidenta Vladislav Husák ho poskládal ze specialistů policejních kontrolních útvarů. Jak redaktorce Naděždě Hávové řekla Hana Švecová z tiskového oddělení policejního prezidia, šéf týmu žádá veřejnost o videozáznamy z CzechTeku.

Hana ŠVECOVÁ, tiskové oddělení policejního prezidia
——————–
Vedoucí tohoto týmu žádá veřejnost, ale i média o poskytnutí zejména průkazných dokumentů, videozáznamů, fotografií a podobně, které mohou přispět k objasnění celé situace.

Naděžda HÁVOVÁ, redaktorka
——————–
S videozáznamy, které by pomohly usvědčit konkrétní policisty z případné brutality na CzechTeku, nemůže policie od účastníků party počítat. Podle aktivisty Stanislava Pence má inspekce už dost materiálů z veřejně dostupných zdrojů, aby mohla vyšetřování zahájit.

Stanislav PENC, aktivista
——————–
Nevidíme důvod, proč bysme měli poskytovat materiály, který máme, lidem, kterým nevěříme. Proto jsme se rozhodli, že poskytneme materiál jenom nezávislý komisi, která, doufejme, na parlamentní půdě vznikne.

Naděžda HÁVOVÁ, redaktorka
——————–
S Pencem souhlasí například senátor Jaromír Štětina. Ani on vyšetřovatelům ministerstva vnitra příliš nevěří, a proto jim svou dokumentaci o CzechTeku neposkytne.

Jaromír ŠTĚTINA, senátor
——————–
Policejní komise nemůže objektivně vyřídit a posoudit policejní přestupek nebo dokonce policejní porušení zákona, to musí dělat nezávislá komise.

Naděžda HÁVOVÁ, redaktorka
——————–
Prošetřit postup policie i úřadů v souvislosti s CzechTekem chce také ombudsman.

Marcela HORÁKOVÁ, mluvčí ombudsmana
——————–
Vedlo ho k tomu velké množství elektronické pošty, což byly četné písemné protesty na postup policie a také několik klasických podnětů.

Naděžda HÁVOVÁ, redaktorka
——————–
Řekla Radiožurnálu mluvčí ombudsmana Otakara Motejla Marcela Horáková. Protestní akce proti zásahu policistů na CzechTeku budou i nadále pokračovat. Na sobotu je ohlášena další demonstrace na pražské Letenské pláni.