Zakažte rudou hvězdu, zní ze Senátu

Praha – Kreslit rudou hvězdu nebo spojení srpu a kladiva by mohlo být trestné. Zakázat symboly komunismu se pokouší část senátorů.

Zákaz používat rudé hvězdy se stane součástí novely trestního zákona, která by zakázala propagaci komunismu. Normu poslanci letos před volbami zamítli, proti byli zákonodárci KSČM a ČSSD.

Senátoři ale zákon chtějí doplnit o zákaz symbolů a znovu předložit.

Říkají, že je to vůle voličů. Přes 70 tisíc lidí totiž podepsalo petici Zrušme komunisty, ve které jsou dva požadavky: zrušit stranu a zakázat její propagaci.

V Polsku a v Maďarsku už podobný zákaz platí. Právě po maďarském vzoru by chtěli politici přesně vymezit, co bude zapovězeno: kromě srpu a kladiva by to měla být také rudá pěticípá hvězda.

„Určitě zákon připravím a předložím ho na začátku příštího roku,“ řekl Aktuálně.cz senátor Martin Mejstřík (nezávislý, Praha 1).

Mejstřík byl už například spolunavrhovatelem zákona o Ústavu paměti národa, který se má zabývat komunistickou minulostí země. Tento týden tuto normu sněmovna v prvním hlasování pustila k projednání do výborů.

Bádat o komunismu. Možná budeme – ČTĚTE ZDE

Hvězdy pryč, ne všechny

Nový zákon by mohl být naprosto jednoduchý, i stručný. Co by ale konkrétně znamenal, není zatím příliš jasné.

Trestní oznámení na KSČM

Senátoři Martin Mejstřík a Jaromír Štětinavětší obrázekZdroj: ČTK

„Jde nám o propagaci. Symboly komunismu by se neměly nosit a používat na veřejných prostranstvích, na demonstracích,“ naznačuje Mejstřík fakt, že by chtěl zamezit mohutným demonstracím extrémní levice, kde se stále staré symboly objevují.

Ale zákaz by se mohl také zkomplikovat. Pěticípá hvězda se totiž objevuje třeba i na pomnících rudoarmějců. Symbolem Sovětského svazu byla už od jeho vzniku.

„Určitě by se nemusely odstraňovat,“ míní Mejstřík. „Zákon by se netýkal těchto historických záležitostí. A když si někdo bude chtít srp a kladivo vyvěsit v obýváku, taky mu to nikdo nepřijde kontrolovat,“ míní senátor.

„Když si někdo z rudých hvězd chce dělat legraci, je to něco úplně jiného, než když Prahou pochodují lidé s těmito symboly. To je nebezpečné. Ale bude na soudech, jak rozhodnou ve sporných případech,“ dodal Mejstřík.

Filip: Pěkná blbost

Předsedu KSČM Vojtěcha Filipa nechává nový zákon v klidu. Symbolem jeho strany jsou už nějakou dobu třešně a propagaci svazku peckovin senátoři zakázat nechtějí. Novinka se mu přesto nezdá..

Hvězda na hřbitově

větší obrázekAutor: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

„Určitě bych nic takového nepodpořil. Vysoký svazácký funkcionář, který ještě v říjnu 89 přijde na schůzi v šátku hnutí Fatah, by se měl snažit neříkat takové hlouposti. Je to pěkná blbost,“ řekl Filip na Mejstříkovu adresu.

„Kolegové z Rakouska by si pěkně klepali na čelo. Jak bychom jim vysvětlovali, že jsme zakázali symboly, které oni mají ve státním znaku,“ připomněl Filip podobu rakouského znaku, kde se objevuje srp a kladivo.

Podle Mejstříka ale zákon přinese skutečné tresty za propagaci symbolů, i když odstupňované podle závažnosti činu. „Pravicoví extremisté hajlují na uzavřených setkáních, komunisté jdou na otevřená prostranství, trestný čin tak nebude problematické dokázat,“ dodal Mejstřík.

Právě tento senátor letos předložil několik dokumentů o Filipově spolupráci s někdejší komunistickou StB.

Slavie a popoví zpěváci

Jenže s rudými hvězdami mohou Prahou pochodovat nejen radikální komunisté, ale taky třeba slávisté. Fanoušci fotbalového klubu, který rudou pěticípou hvězdu používá ve znaku už od roku 1896, by asi neunesli změnu.

Slavia - Karvan Jevlach: Švento a Trapaidze

větší obrázekZdroj: ČTK

„Naše hvězda nemá s komunisty nic společného. Doufám, že se pro nás nic měnit nebude. Slavie měla tento symbol už na prvních dresech,“ řekl Aktuálně.cz mluvčí fotbalového klubu Jan Cícha.

Rudá hvězda patří ale také do image popové skupiny O5 & Radeček. Tedy ještě donedávna vystupoval její zpěvák v zelené kšiltovce s rudou hvězdou – suvenýru z Číny.

„Chodila nám velká spousta mailů od lidí, že propagujeme režim, a vyhrožovali nám i žalobou. My jsme to ale brali spíš jako recesi, komunismus jsme prakticky nezažili a politice nerozumíme. Chápu ale, že to spoustě lidí může vadit,“ říká basista kapely Ondřej Polák.

Radeček

Kapela v roce 2003větší obrázekAutor: Stránky kapely

„Pamatuju si z komunismu jen to, že jsme chodili do náboženství, protože si to přála babička, a pak jsme se za trest museli před celou třídou nahlas pomodlit a vyloučili nás z Pionýra,“ řekl Polák, který ale trvá na tom, že hvězda je jedním z nejpoužívanějších symbolů ve světové pop-music.

„Je na obalu desky Robieho Wiliamse a také Madonna ji má na tričku v novém klipu,“ dodal.

Historik: zákaz bude problém

Historik z ústecké univerzity Jana Evangelisty Purkyně Václav Houfek je k zákazu skeptický.

„Rudá hvězda je symbol revoluce už z 18. století a také v USA hvězdu použili jako symbol revoluce, i když v jiné barvě. Navíc řada států má dnes hvězdu, ale i srp a kladivo ve znaku,“ připomíná historik.

„Nedovedu si představit, jak by se to konkrétně zakázalo. Je těžké to definovat a zakázat hvězdu samu o sobě je nesmysl, když jde o kontext. I s nacistickými symboly je problém, když svastika je dodnes v Indii symbolem štěstí a prosperity,“ míní Houfek, který by doporučil do zákona zakazované symboly obrazově zanést.

„Ale i tak je možné, že nastanou spory, kdy měla policie zasáhnout a kdy ne,“ dodal.

Porušuje KSČM ústavu?

Ale nejde jen o zákaz hvězd. Senátoři projednávali a založili komisi, která by měla posoudit, jestli novodobí komunisté neporušují ústavu.

„Trvá-li KSČM na názvu komunistická, trvá tím na třídním boji, diktatuře proletariátu a omezení vlastnických práv občanů jako na ideologii, kterou je třeba uskutečnit v praxi. Pak je nutné požadovat její vyloučení z demokratické soutěže politických stran,“ píše se totiž v petici.

Prezident Klaus a zástupci KSČM přicházejí na tiskovou konferenci po společném jednání

Komise bude zkoumat, zda KSČM neporušuje ústavuvětší obrázekAutor: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Senátor Jaromír Štětina (nezávislý za SZ, Praha 10) s tím souhlasí.

„Existují skutečné důvody, že KSČM porušuje ústavu. Strana totiž postupuje podle oficiálního dokumentu ze 6. sjezdu, ve kterém za základní příčinu problémů světa považuje strana kapitalismus. Ten je postaven na soukromém vlastnictví a KSČM požaduje odstranění soukromého vlastnictví. To je jedno z nejtěžších porušení ústavy,“ uvedl senátor.

„Strana se nezřekla násilí, neodsoudila činy KSČ a v oficiálních dokumentech říká, že se ani omlouvat nebude. Množí se podezření, že porušuje ústavu,“ řekl Aktuálně.cz Štětina.