Žádné zákazy stranu neoslabí

RYCHNOV NAD KNĚŽNOU – Zdejší okresní organizace v sobotu roztočila kolotoč okresních konferencí KSČM v Královéhradeckém kraji. Jejími hosty byli poslanci PS PČR Soňa Marková, Vlastimil Dlab, europoslanec Jaromír Kohlíček (všichni KSČM) a vedoucí oddělení ÚV KSČM Josef Ráb.
»Scházíme se v období přetrvávajícího růstu antikomunismu, špinění a pomlouvání naší strany a demagogického překrucování politiky KSČM,« zahájil zprávu o činnosti předseda OV KSČM Bedřich Chasák, podle něhož »panická hrůza z narůstajícího vlivu naší strany vykonala své a pravicoví politici… se pokoušejí o různé zákazy. Nemyslíme, že by to naši stranu oslabilo, spíš naopak,« zdůraznil. Zhodnotil dále období od minulé konference, v němž se převážně dařilo plnit přijatá usnesení i za situace, kdy členská základna opět o něco zestárla, to ji však neubralo na aktivitě. Ta se odrazila i v přijetí několika nových mladých členů. Chasák dále mj. ocenil úroveň práce krajské rady i pozitivní vliv nových prvků v její činnosti. Velkou pozornost věnoval nastávajícímu období, zejména přípravě na volby v příštím roce. »První úkol před námi stojí již dnes, sestavit kvalitní okresní kandidátku do sněmovny, která se stane jedním z pěti základů kandidátky krajské,« řekl Chasák s tím, že podporu okresní organizace si zaslouží osvědčení poslanci Dlab a Marková. V diskusi zaznělo mnohé, např. kritika přebyrokratizovaného krajského úřadu, jenž se stal převodovkou k prosazování zájmů ODS. Podle Jany Sobotkové nesmějí komunisté opomíjet vzdělávání dětí a mládeže, zvláště v historii a zeměpisu, neboť dnešní školství je orientováno k podpoře pravice. Navíc, jak dodala Věra Žižková, nově zavedený výukový systém přinesl do škol jen zmatek. Josef Ráb uvedl, že za posledních patnáct let došlo ke kvalitativnímu posunu a bez KSČM by dnes politický život nebyl téměř možný. Jaromír Kohlíček zdůraznil, že »se svými antikomunistickými návrhy Mejstřík, Štětina a spol. v Evropském parlamentu nikoho nezajímají, jsou považovány za folklor,« a dále upozornil, že KSČM musí prosazovat odpovídající preventivní legislativu, jež by v ČR zabránila obdobě sociálního výbuchu ve Francii. Poslanci Dlab a Marková věnovali pozornost situaci ve sněmovně a Luboš Bodlák upozornil, že je nutné analyzovat parlamentní volby v Polsku, v nichž »levice prohrála na plné čáře, když se předtím téměř úplně zřekla levicové politiky«.
Delegáti dále zvolili nový okresní výbor a pro další období dali plnou důvěru jeho dosavadnímu předsedovi Bedřichu Chasákovi.