PRAHA, 23. 10. 2007
Rekordně levný dolar? Ani náhodou. V sedmdesátých letech stál jeden dolar dokonce 5,97 československé koruny. Byla to však jiná země a jiná doba. Kurzy k západním měnám byly určeny uměle a neodrážely skutečné dění na trhu. Koruna nešla volně směnit a pro běžné lidi byla na příděl, a to jen pro ty vyvolené.
Dostat se v socialistickém Československu k valutám totiž bylo v té době skoro nemožné.
U veksláka za šedesát
Kdo chtěl vycestovat do zahraničí, potřeboval výjezdní doložku. Ta nebyla pro každého. Člověk musel získat řadu razítek od organizace SSM, odborů na pracovišti, místní organizací KSČ a nakonec ministerstva vnitra.
O všem rozhodoval kádrový profil. Kdo si vysloužil přízeň úřadů a doložku dostal, musel ještě získat devizový příslib. Skutečně to byl jen příslib. Státní banka československá poskytla občanovi za koruny směnitelnou valutu.
Kurz, který vám v bance napočítali, však byl asi čtyřikrát vyšší než oficiální číslo. Navíc každý dostal na den přidělenou »směšnou« částku a cizí měnu si musel opatřit od veksláků.
»Když jsme v roce 1975 vyrazili s kamarády do Himálaje, dostali jsme na tři týdny 120 dolarů. To bylo žalostně málo,« vzpomíná novinář a senátor Jaromír Štětina. »Další dolary jsme si opatřili na černém trhu v kurzu šedesát korun za jeden. Připadali jsme si jako ti největší chudáci, nemohli jsme si dovolit koupit ani coca-colu, protože za dolary jsme dali několik svých měsíčních platů,« dodal Štětina.
Pro Rusy tu bylo levně
Člověk mohl také vyrazit na zájezd s Čedokem, zaplatit si drahou dovolenou a pak dostat nějaké kapesné »na zmrzlinu«.
»Výhodné« byly kurzy pro státní podniky, které obchodovaly se zahraničím. Ty násobily oficiální kurz jenom dvakrát až třikrát.
A komu nastavení měnových kurzů v období komunistické diktatury nejvíce vyhovovalo?
Hlavně sovětským vojákům a dalším návštěvníkům z tehdejší SSSR. Rubl totiž podle oficiálního kurzu stál dokonce více než dolar – deset korun a pro často nezvané cizince z Východu bylo v Československu velmi levně.
Zvýhodněné byly i firmy, které obchodovaly v rámci Rady vzájemné hospodářské pomoci, kde se »byznys« děla právě v rublech. Pro ně byl rubl jenom dvakrát dražší než oficiální kurz.
Foto popis| Václavské náměstí v Praze – ráj »veksláků«. Před rokem 1989 ovládali trh s valutami.
Foto autor| FOTO: ČTK