PRAHA Šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek očekává, že ruská vláda odmítne poslanecký návrh přiznat sovětským účastníkům okupace Československa v roce 1968 status válečných veteránů. Novelu předložila v ruské Státní dumě trojice komunistických poslanců. Cílem „vojensko-strategické operace Dunaj“ bylo podle nich potlačení převratu, který s podporou západních zemí připravovala československá opozice.
Poslanci Jurij Sinělščikov, Nikolaj Kolomejcev a Sergej Rešulskij navrhují, aby se přiznání výhod válečných veteránů týkalo osob starších 67 let, které „projevily statečnost a pevnost při plnění vojenských povinností v podmínkách válečného stavu v ČSSR od srpna do listopadu 1968“.
Zásadní milník pro dobré vztahy
Zaorálek včera novinářům řekl, že pro vztah mezi Ruskou federací a Českou republikou je postoj k roku 1968 naprosto zásadní. „Podle informací, které mám, tuto změnu (ruská) vláda nepodporuje,“ uvedl. Připomenul, že v roce 1993 jasně odsoudil vpád vojsk Varšavské smlouvy tehdejší prezident Boris Jelcin, nynější prezident Vladimir Putin uznal morální odpovědnost Ruska za rok 1968 v roce 2006.
„V této chvíli předpokládám, že postoj ruské vlády k roku 1968 se nemění, podle toho bude zacházeno i s tímto návrhem a s tou novelou,“ konstatoval.
Vojska pěti států Varšavské smlouvy v čele se sovětskou armádou obsadila v srpnu 1968 Československo, aby násilím potlačila pokus liberálního křídla komunistické strany o reformu systému. Jednotky sovětské armády ze země odešly až po pádu komunismu v roce 1989.
V Rusku nyní žije odhadem asi 20 000 lidí, kteří se okupace tehdejší ČSSR přímo účastnili. Argumenty ruských poslanců a jejich zdůvodnění okupace Československa už v pondělí odsoudili čeští poslanci z TOP 09. „Odmítáme historické posouvání událostí spojených s rokem 1968,“ napsal čestný předseda strany, poslanec a bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg spolu s místopředsedou TOP 09 Markem Ženíškem a europoslancem Jaromírem Štětinou. Zároveň vyzvali ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD), aby si povolal ruského velvyslance k podání vysvětlení.
Vojenské bububu?
Návrh ale nepřipadá šťastný ani místopředsedovi KSČM Josefu Skálovi. I když nazývá rok 68 umírněně „vojenským bububu“, není pro, aby vojáci získali status veterána jako účastníci krvavé Velké vlastenecké války, jak Rusové nazývají boj proti nacistickému Německu. „Byl to střet mezi dvěma bloky, to nelze popírat. Z toho neplyne, že je třeba vyvozovat závěry typu, zda se má stavět na stejnou rovinu tato vojenská akce s Velkou vlasteneckou válkou. To každý uzná, že jsou odlišné věci,“ míní Skála.