Wen Ťia-pao a Paroubek spokojeni s česko-čínskými vztahy

PRAHA 8. prosince (ČTK) – Předsedové vlád Číny a ČR Wen Ťia- pao a Jiří Paroubek dnes po svém jednání chválili vztahy mezi svými zeměmi a shodli se, že mezi oběma státy není žádná otevřená či sporná otázka. Na tiskové konferenci nehovořili o problematice lidských práv v Číně.

Paroubek, který jednal s Wen Ťia-paem již před půl rokem při návštěvě Číny, řekl, že se prohlubují politické vztahy a dnešní podpis 14 smluv ukazuje, že v ještě větší míře to platí v hospodářské oblasti. Představitelé obou zemí dnes podepsali sérii smluv o spolupráci mezi vládami, ministerstvy i podniky v ekonomické, politické i kulturní oblasti. Zřejmě nejsledovanější je dohoda o ochraně a podpoře investic s Čínou, kterou až v noci na dnešek schválila česká vláda.

Dnes podepsané smlouvy potvrzují, že čínsko-české vztahy vstupují do nové etapy, prohlásil čínský premiér.

Chceme přilákat vzájemné investice, rozvíjet přímé kontakty na všech úrovních obchodní a ekonomické spolupráce, prohlásil Paroubek. Podle něj chtějí obě strany pokračovat ve spolupráci v mezinárodních organizacích.

Také čínský premiér potvrdil, že se s Paroubkem dohodli na spolupráci a konzultaci v mezinárodních a regionálních záležitostech. Jednání označil za „velmi dobrá“.

Shodli jsme se, že pro přátelskou spolupráci mezi Čínou a Českou republikou existují politické základy, dodal Wen Ťia-pao. Podle něj mezi oběma státy neexistuje žádný moment konfliktů ani otevřené a sporné otázky.

Čínský premiér připomněl, že tehdejší Československo bylo jednou z prvních zemí, které uznaly ČLR. Za těchto posledních 50 let převládalo přátelství, zatímco neshody a problémy byly jen vedlejší, prohlásil.

Během tiskové konference, kde bylo možné položit jen omezený počet otázek, se nedostalo na dodržování lidských práv v Číně. Čínský premiér pouze v obecné rovině řekl, že Čína v rozvoji vzájemných vztahů vždy sleduje dvě zásady: že země jsou si rovny a že se vzájemně respektují. Plně respektujeme cestu, kterou si český lid svobodně vybral, prohlásil.

Paroubek již před jednáním řekl, že se o lidských právech zmíní, ale ve stejné míře jako ostatní evropští představitelé. Hlavní důraz chtěl v jednání klást na ekonomiku. To se projevilo i při tiskové konferenci, která byla zaměřena především na ekonomické vazby.

Stejně jako před čínským velvyslanectvím i před budovou vlády čekalo na čínského premiéra několik desítek stoupenců hnutí Fa- lun-kung, kteří protestovali proti útisku svých členů v Číně.

Naopak asi 80 stoupenců čínské oficiální politiky z řad Číňanů žijících v ČR přivezly před ambasádu dva autobusy s rudými vlaječkami ČLR. Po chvíli skandování provládních hesel odjeli.

Na mezinárodním fóru bývá Číně vyčítáno porušování svobody projevu a shromažďování, potlačování menšin, mučení nebo největší počet vykonávaných trestů smrti na světě, stejně jako politika v Tibetu. V souvislosti s cestou Wen Ťia-paa do Evropy upozornily na porušování lidských práv v Číně i nevládní skupiny Amnesty International a Olympic Watch.

Evropská unie i Spojené státy v přístupu k Číně na lidská práva upozorňují, ale soustřeďují se zejména na rozvoj ekonomických a politických vztahů s nejlidnatější zemí světa, jejíž váha na mezinárodní scéně rok od roku roste.

Otevřený dopis zaslali Klausovi a Paroubkovi i studenti vysokých škol, které zajímá především prošetření masakru na náměstí Tchien-an-men v roce 1989. Jejich požadavky dnes podpořili i senátoři Jaromír Štětina a Martin Mejstřík.

Dnes oba premiéři povečeří na zámku v Kolodějích. V pátek čeká Wen Ťia-paa setkání s prezidentem Václavem Klausem a šéfy obou parlamentních komor Lubomírem Zaorálkem a Přemyslem Sobotkou.

Stanislav Mundil Alice Blažková kš