Vzniká nová koalice liberálů

PRAHA, 11. 8. 2005

Zřejmě rozhodující pokus o sjednocení malých liberálních stran před volbami do sněmovny oznámí dnes šéfové jejich pražských organizací.
Krokem ke spojení bude dohoda šesti stran – Evropských demokratů, Zelených, Unie svobody, ODA, Cesty změny a Strany otevřené společnosti -o sestavení kandidátky při červnových parlamentních volbách v Praze. Místní politici ale mají větší ambici. Svědčí o tom dokument Pražská výzva, kterým se obracejí na vedení svých stran, aby dohodly projekt pro celou republiku. Již dříve se na kandidátce dohodly malé strany v Liberci, získaly i sedmého partnera, Sdružení nezávislých kandidátů (SNK).
Iniciativu jednoznačně podporuje předseda Evropských demokratů Jan Kasl, který patří k architektům Pražské výzvy. Upozorňuje, že jednotlivé strany nemají šanci dostat se do sněmovny odděleně. Navíc v příštích volbách zřejmě dostanou poslední šanci, protože očekávaný vítěz ODS bude chtít prosadit většinový systém. »Jestli plán vyjde, záleží dnes na postoji SNK,« míní Kasl.
K nabídce se ani na dotaz HN nevyjádřil předseda nezávislých Igor Petrov a europoslanec Josef Zieleniec projekt malých stran zpochybnil ve včerejším článku pro MF Dnes.
Nad nabídkou zatím váhá také předseda Unie svobody Pavel Němec, který by musel svou stranu zrušit. Spojení stran však podporují místopředsedové Karel Kühnl, Svatopluk Karásek a František Pelc.
Na stanovisko Strany zelených se čeká do září, kdy sjezd rozhodne mezi příznivce spojení menších stran, dosavadním předsedou Janem Beránkem a jeho vyzývatelem, bývalým ministrem Tošovského vlády Martinem Bursíkem. Ten podobně jako Zieleniec sloučení odmítá a na sjezdu je favoritem. Plán na sjednocení schvalují senátoři Edvard Outrata, Karel Schwarzenberg (zvoleni za USDEU), Martin Mejstřík (Cesta změny) a Jaromír Štětina(Strana zelených).
Pražská výzva vypočítává šest priorit, na kterých se malé liberální strany dokázaly shodnout. Chtějí podporovat evropskou integraci a vzdělanost, chránit životní prostředí a snížit daně. Vedle toho posílit nevládní sektor a rušit zbytečné zákony.
»O podrobném programu a o jménu společné kandidátky by mohlo být jasno v září,« předpovídá Kasl. Teprve pak se začne debatovat o volebních kandidátkách.