Výzva umělcům České republiky

Máme všichni v živé paměti aktivity některých českých umělců, zaměřené proti regulérní demokratické politické straně, působící v České republice, KSČM. Mnozí umělci se v uplynulém období angažovali v akcích »S komunisty se nemluví«, účastnili se koncertu »Již se nechcem nikdy vracet«, také v petičním výboru petice »Zrušme komunisty!« a na podpisových arších figurují jména aktivních umělců. Do povědomí veřejnosti se zapsala kampaň »Trikem proti komunismu« a ovšem i »1. máj na Letné bez komunistů«.
Všechny tyto antikomunistické aktivity byly hloupé a podlé a měly jediný cíl – znevážit smysluplnou práci Komunistické strany Čech a Moravy. Kde je však dnes, kdy umírají nevinní civilisté v důsledku izraelské agrese, hlas a aktivita těchto umělců? Kde jsou jejich koncerty, veřejná čtení, hepeningy, besedy a další kulturní a politická vystoupení – pochopitelně bez nároků na honorář, když umírají ženy, děti a staří lidé v Libanonu a v pásmu Gazy jako následek expanzionistické politiky izraelské vlády?
Proč není slyšet hlas českých angažovaných umělců, například pod heslem »S agresory se nemluví«, »Již se nechcem nikdy vracet k válce a násilí«, případně proč nezaloží petiční akci pod heslem »Zrušme okupační politiku Izraele«? Ráda bych si koupila a nosila triko z kampaně »Trikem proti válce a násilí na Blízkém východě« a podpořila prvomájový koncert organizovaný pod mottem »1. máj na Letné bez válečných štváčů«.
Nabízí se otázka, proč dnes chybí politická podpora takovýchto angažovaných kroků ze stranysenátorů Jaromíra Štětiny a Martina Mejstříka?
Vyzývám vás, vážení umělci České republiky, abyste v těchto dnech, když Izrael opakovaně porušuje mezinárodní právo a nedodržuje mírové rezoluce Rady bezpečnosti OSN, byli politicky aktivními a angažovanými, jak jste mnozí byli v uplynulém roce.
Právě nyní je třeba vašeho hlasu pro zachování míru!