Vyznamenání za bankovky?

PRAHA Mezi osobnostmi, které zítra Václav Klaus vyznamená u příležitosti 28. října, by vedle válečných hrdinů a politických vězňů také neměl chybět autor českých bankovek.
Podle informací LN bude jedním z oceněných Medailí za zásluhy malíř, grafik a ilustrátor Oldřich Kulhánek. Sedmašedesátiletý umělec patří mezi přední představitele české grafické tvorby a je držitelem řady prestižních ocenění z různých částí světa. V roce 1971 byl zatčen StB za pobuřování, kterého se měl dopustit „hanobením představitelů socialistických zemí“. Návrhy na nové české bankovky vytvořil v letech 1992 až 1993, je také autorem návrhu poštovní známky s obličejem Václava Klause.
Řád Tomáše Gariggua Masaryka převezme zítra ve Vladislavském sále také Anna Honová. Jedenaosmdesátiletou jednatelku pobočky Konfederace politických vězňů v Uherském Hradišti věznil v padesátých letech komunistický režim za členství v ilegální odbojové skupině.
Medaili za zásluhy by podle některých spekulací mohla obdržet milosrdná sestra Marie Goretti Boltnarová. Místopředsedkyně nadace Dobré dílo sester sv. Karla Boromejského se ale ke svému případnému ocenění odmítla vyjádřit. „Nezlobte se, nechci o tom ještě vůbec mluvit,“ sdělila včera LN Boltnarová.
Podle informací MF Dnes prezident vyznamená také pětaosmdesátiletého bojovníka od Tobruku Stanislava Hněličku. Válečný veterán dostane Medaili za hrdinství. Mezi navrženými na Medaili za zásluhy je z červnového usnesení Poslanecké sněmovny i bývalý komunistický poslanec a bývalý místopředseda KSČM Zdeněk Klanica. „Nebudu se k tomu vyjadřovat, nechci to medializovat,“ odpověděl Klanica LN na otázku, jestli nedostal pozvánku na Hrad.
Vyznamenání patrně ani tento rok nedostanou hrdinové „třetího odboje“ kolem bratří Mašínů. LN to potvrdil jeden ze skupiny Milan Paumer. „Kdyby byl na Hradě Topolánek místo Klause, dostali bychom to už dávno. Prezidenta nechápu,“ řekl Paumer. Že by Mašínové a spol. měli ocenění dostat, si myslí i senátor Jaromír Štětina. „Bohužel ho nejspíš opět nedostanou. Václav Klaus si to před prezidentskou volbou asi nechce rozházet s komunisty a sociálními demokraty,“ řekl Štětina LN.
Mezi navrženými osobnostmi, které prezident letos neocení, jsou například spisovatel Arnošt Lustig, literát Zdeněk Mahler nebo novinářka a dokumentaristka Jana Slánská, vystupující pod pseudonymem Kristina Vlachová. „Jsem na to ještě moc mladá,“ řekla LN Slánská.

***

Klaus vyznamená i bojovníka od Tobruku Stanislava Hněličku

Jaká se udělují státní vyznamenání

Prezident ČR uděluje a propůjčuje státní vyznamenání 28. října při slavnostním večeru ve Vladislavském sále Pražského hradu po přednesení projevu. Ceremoniál začíná ve 20 hodin.

Řád bílého lva
Nejvyšší státní vyznamenání ČR. Prezident ho uděluje či propůjčuje českým občanům, kteří se zvlášť vynikajícím způsobem zasloužili o stát, nebo zahraničním osobám, které se zvlášť zasloužily o prospěch ČR. Uděluje se ve dvou skupinách – občanské a vojenské.

Řád Tomáše G. Masaryka
Vyšší státní vyznamenání ČR. Prezident je uděluje nebo propůjčuje občanům, kteří se vynikajícím způsobem zasloužili o rozvoj demokracie, humanity a lidskápráva. Řád Tomáše Garrigua Masaryka má pět tříd, z nichž I. třída je nejvyšší.

Medaile za hrdinství
Nižší státní vyznamenání ČR. Uděluje se jako vyznamenání osob za hrdinství v boji a vyznamenání osob, které se s nasazením vlastního života zasloužily o záchranu lidského života nebo značných materiálních hodnot.

Medaile za zásluhy
Nižší státní vyznamenání ČR. Prezident je uděluje osobám, které se zasloužily o stát nebo územní samosprávný celek, zejména v oblasti vědy, kultury, umění, sportu nebo bezpečnosti státu.