Vystoupení Jaromíra Štětiny na plénu Evropského parlamentu: Ukončení dětských sňatků

Europoslanec Jaromír Štětina vystoupil v úterý 3. října 2017 se svým příspěvkem na plénu Evropského parlamentu ve Štrasburku:

Dámy a pánové, Alexandr Solženicyn kdysi napsal, že žádný tvor na světě netrpí tolik jako ruská žena. Stále mám před očima ruské ženy ve vatovaných kabátech podbíjející pražce železničních kolejí. Solženicyn nedohlédl dále než k Solovkám a Magadanu. Neviděl miliony žen Afriky a Asie, které trpí primitivním maskulinním násilím, hladoví, jsou uráženy a ponižovány. Jsou v dětském věku obřezávány a vdávány. To jsou ti živí tvorové, kteří trpí nejvíce.

Kdysi jsem v Afghánistánu natočil film o ženách. Jedna z hrdinek byla žena, která měla 13 dětí. Po 13. dítěti řekl lékař manželovi: „Další těhotenství vaše žena nepřežije“. Znovu otěhotněla a zemřela. Její muž jí urodil k smrti. Poprvé byla těhotná, když jí bylo 15 let.

Dnes žije na světě přes 700 milionů žen, které byly vdány v dětském věku. Každý rok je k sňatku přinuceno 15 milionů dívek před 18. rokem. 60 % dětských nevěst v rozvojových zemích je negramotných, protože jim je upíráno právo na vzdělání. Islamofobie táhnoucí se Evropou zdůrazňuje, že dětské sňatky jsou vlastní islámské víře. Dovoluji si říci, že to není pravda. Obrovské počty dětských sňatků jsou v nemuslimských zemích, v Indii, Brazílii či Etiopii. Násilí na dětských nevěstách je problém nadkonfesní.