Vystoupení Jaromíra Štětiny na plénu EP: Provádění pokynů Rady týkajících se osob LGBTI, zejména v souvislosti s pronásledováním (vnímaných) homosexuálů v Čečensku

Europoslanec Jaromír Štětina hovořil v úterý 16. května 2017 na plénu Evropského parlamentu:

Ve čtvrtek budeme hlasovat o společné rezoluci o hrubém porušování lidských práv ze strany režimu čečenského prezidenta Ramzana Kadirova vůči homosexuálům v Čečensku. Je to užitečná rezoluce, která odsuzuje stalinské metody dnešním režimem používané, včetně budování detenčních koncentračních zařízení pro nepohodlné menšiny.

Já se však ptám, dámy a pánové, proč dlouhodobě nevěnujeme pozornost situaci, která v Čečensku nastala poté, co ruská armáda brutálně potlačila snahu Čečenců po samostatnosti? Na tuto neděli připravila v Bruselu exilová vláda Čečenské republiky Ičkeria konferenci k 20. výročí podepsání mírové smlouvy z května 1997. Tato smlouva podepsaná v Kremlu prezidentem Jelcinem a prezidentem Maschadovem byla brutálně pošlapána Ruskem po nástupu prezidenta Putina.

Ministryně zahraničních věcí Čečenské republiky Ičkeria Aminat Sajeva označila tuto nevyhlášenou válku vůči Čečensku za brutální a ostudnou. Tato válka zabila více než sto tisíc lidí. Rusko zničilo čečenskou ekonomii a infrastrukturu. Ruská armáda pomocí bombardování a dělostřelectva způsobila totální destrukci čečenských měst a vesnic. Rusko porušilo všechny principy mezinárodního práva včetně používání chemických zbraní.

A znovu se ptám, dámy a pánové, proč všechna tato fakta nereflektujeme?