Výstava Sacharovova cena za svobodu a myšlení byla zahájena

plzen.cz
23. listopadu 2015, autor: iko, foto: plzen.cz

Slavnostní zahájení výstavy proběhlo v pátek v Šaldově divadle v Liberci za přítomnosti významných hostů a veřejnosti s úvodním proslovem europoslance Jaromíra Štětiny. Prestižní cenu uděluje od roku 1988 Evropský parlament jako ocenění výjimečným osobnostem nebo organizacím za jejich úsilí v boji za lidská práva a základní svobody. Výstava se letos rozšířila o Raifa Badawiho, saúdskoarabského aktivistu, který otevřeně projevil své názory na politiku a zákony a vysloužil si za to bičování a vězení, v kterém je dodnes.

Slavnostního zahájení se za město zúčastnila Mgr. Zora Machartová, členka zastupitelstva města Liberec a náměstek hejtmana Libereckého kraje Josef Jadrný, ředitelka divadla F. X. Šaldy Jarmila Levko a Jiří Kubíček, vedoucí informační kanceláře Evropského Parlamentu.

Zájem o vernisáž z řad veřejnosti byl neočekávaně velký, na hosty čekalo i občerstvení a welcome drink. Příjemné prostředí Šaldova divadla dodalo výstavě tu správnou atmosféru. Výstava v divadle probíhá až do 27. listopadu 2015.

Cena, která byla poprvé udělena v roce 1988, odměňuje osobnosti nebo celé kolektivy, které brání lidská práva a základní svobody. Loni cenu obdržel Denis Mukwege konžský gynekolog, který se specializuje na ošetřování obětí znásilnění, předloni pákistánská bojovnice za vzdělání dívek Malalaj Júsufzai, která v roce 2014 obdržela také Nobelovu cenu míru. Vůbec prvním držitelem se stal v roce 1988 Nelson Mandela. O rok později ji také získal Alexander Dubček.