Vyšetřování policejního zásahu při CzechTeku

Eva SOUHRADOVÁ, moderátorka
——————–
Náměstek policejního prezidia Vladislav Husák zřídil zvláštní tým, který má vyšetřit postup policistů proti technoparty CzechTek. Požádala také veřejnost po poskytnutí videozáznamů ze zásahu. Řada účastníků technoparty ale policii záběry dát nechce. Už jí totiž nevěří.

redaktorka
——————–
Policejní specialisté z kontrolních oddělení i z pořádkové policie usednou ve zvláštním týmu, aby prověřili sporné zákroky při zásahu proti technoparty.

Blanka KOSINOVÁ, tisková mluvčí Policejního prezidia Policie ČR
——————–
Vedoucí týmu žádá veřejnost, ale i média, aby nám poskytli ty sporné kritizované  záběry, to znamená, ty záběry, kde policisté nepostupují v souladu se zákonem.

redaktorka
——————–
Organizátoři akcí proti zásahu ale zvažují, zda budou s policí spolupracovat. Současnému vedení policie totiž nevěří.

David ČERMÁK, organizátor protestních akcí
——————–
Policie má teďkom k dispozici hodně materiálu, které jsou na webu. My se snažíme všechny materiály, které máme od lidí, zveřejňovat.

Jaromír ŠTĚTINA, senátor /nezávislý/
——————–
Nemůžu přeci spolupracovat s komisí a podporovat komisi policejní, která bude vyšetřovat podezření z trestného činu policie?

redaktorka
——————–
Zásahem policie proti technoparty se bude zabývat také ombudsman Otakar Motejl. Už se na něj obrátily desítky lidí se stížnostmi na postup policie.

Eva SOUHRADOVÁ, moderátorka
——————–
O oprávněnosti policejního zásahu proti účastníkům technoparty se má diskutovat i v Senátu. Jednání sleduje Daniel Takáč. Dane, už nějaké názory zazněly?

Daniel TAKÁČ, redaktor
——————–
Dobrý večer. Tak odpověď je velmi jednoduchá, nezazněly. Senátoři se na své plenární schůzi k tomuto bodu ještě nedostali. Ale musím říci, že situace je poněkud nepřehledná a není úplně jasné, kdy se k tomu dostanou. Podle standardního programu tak, jak bych schválen, by ministr vnitra František Bublan měl tady nejdříve obhajovat nějaké úplně jiné záležitosti, ale teprve potom začít vysvětlovat policejní zásah na té víkendové technoparty. Ovšem objevují se názory, že by se tato věc možná mohla odsunout až nazítřek a dokonce někteří senátoři by tuto věc chtěli přesunout až na podzim. Takže my teď musíme počkat, jak skončí předchozí práce Senátu, která je teď rozeběhnuta a podle toho se uvidí, co vlastně senátoři budou dělat dál. My tu situaci budeme sledovat. Už teď se ale s jistou pravděpodobností dá říci, že ta diskuse, pokud tedy vůbec bude, bude velmi dramatická, protože už dříve tady řada senátorů říkala, že ten zásah rozhodně nebyl přiměřený. Mluvilo se o tom na různých výborech Senátu, které výbory požadují, aby všechno přešetřila Inspekce ministerstva vnitra, což je součást ministerstva vnitra a prošetřuje právě přestupky policistů. Senátor zvolený za Stranuzelených Jaromír Štětina, ten požaduje zřízení zvláštní nezávislé vyšetřovací komise, která by tyto záležitosti prošetřila. Je tu řada otázek mezi senátory. Například, proč policie zablokovala tu dálnici ještě předtím, než všechno začalo? Proč tento zákrok řídil někdo z Tachova, když se ho účastnili policisté z celé České republiky? To jsou otázky, které senátoři mají, na které zatím nemají odpovědi a očekávají, že ministr vnitra František Bublan jim je tady vysvětlí. Zároveň také očekávají, že ministerstvo vnitra zveřejní policejní záběry, které má k dispozici, ale chtěli by vidět právě i záběry z této akce, které mají například organizátoři. Česká televize je u toho, vše budeme sledovat a budeme vás informovat.

Eva SOUHRADOVÁ, moderátorka
——————–
Dane, díky za informace.

redaktorka
– Jana ČERMÁKOVÁ, redaktorka
– Alice MACHÁLKOVÁ, redaktorka