Výroky kolem policejního zásahu proti účastníkům CzechTeku

PRAHA 1. srpna (ČTK) – Výroky politiků pronesené v souvislosti s policejním zásahem proti účastníkům CzechTeku:

Jiří Paroubek, premiér:

„Nyní je potřeba dálnici vyklidit. Já jsem ministrovi vnitra řekl, aby postupoval v tomto směru co nejrázněji. Pokud si tam budou lehat dál na dálnici, mají je naložit do autobusu a poslat je na hranice a dostat je z republiky… Je zřejmé, že účastníci technoparty chtěli obsadit majetek, který jim nepatří a který jim nikdo nechtěl pronajmout, a to je ten základní problém. Očekávám od policie, že bude konat velmi rázně.“ (ČTK, 29. července)

„Policie nemůže nečině přihlížet porušování zákonů a musí konat. Mladí lidé mají dostatek možností, jak takovou akci zorganizovat legálně.“ (ČTK, 31. července)

Václav Klaus, prezident:

„Jednou věcí je oprávněná ochrana soukromého majetku, ale to měla policie patrně učinit preventivně a tisíce lidí na pozemky vůbec nepustit… v naší zemi, kde zásah policejních těžkooděnců proti mladým lidem automaticky vyvolává velmi nedobré reminiscence z minulosti, je taková událost zlá a svědčí o tom, že u nás něco není v pořádku.“ (ČTK, 31. července)

František Bublan, ministr vnitra:

„Kdyby chtěli dělat všechno v souladu se zákonem, tak dopředu ohlásili, že mají tu plochu pronajatou, že to mají po všech stránkách zajištěné a policie by zasahovat nemusela.“ (ČTK, 30. července)

„Především si myslím, že (zásah) byl nezbytný, protože není možné v této věci ustupovat a vyčkávat, jak se situace vyvine. Byl na místě.“ (Mladá fronta Dnes, 1. srpna)

Mirek Topolánek, předseda ODS:

„Panu Paroubkovi stačilo sto dnů na to, aby prokázal – stejně jako jeho dva předchůdci Špidla a Gross – že dělá politiku siláckých prohlášení, siláckých gest, siláckých postupů. Vždycky jsme varovali, že je zde náběh na policejní stát. A toto je další důkaz.“ (Mladá fronta Dnes, 1. srpna)

Miroslav Kalousek, předseda KDU-ČSL:

„Mám-li to hodnotit podle výsledků, a výsledkem je několik desítek zraněných, tak se způsob zásahu dá obhajovat jenom velmi těžko. Nemohu se zbavit dojmu, že šlo postupovat elegantněji.“ (ČTK, 31. července)

Ivan Langer, poslanec (ODS), stínový ministr vnitra:

„Během roku, který uběhl od minulé technoparty, bohužel, policie nebyla schopná definovat jasnou strategii, jak v takových případech postupovat. Myslím si, že policisté tam zasahují takto nešťastně, protože se celý zásah koná na základě politického rozhodnutí, politického tlaku ze strany premiéra Paroubka.“ (ČT1, 30. července)

Jaromír Štětina, senátor (za Stranu zelených):

„Zásah policie je neadekvátní, protizákonný a svědčí o tom, že komunistické metody řešit problémy použitím síly u nás dosud nevymizely.“ (ČTK, 30. července)

Pavel Severa, poslanec (KDU-ČSL), místopředseda výboru pro obranu a bezpečnost:

„Ten zásah přijít měl a měl být určitě možná i razantnější.“ (TV Nova, 31. července)

Svatopluk Karásek, poslanec (US-DEU), vládní zmocněnec pro lidská práva:

„Byl to opravdový masakr. Počet zraněných i způsob, jakým policie zasahovala, mi silně připomínaly Václavák v roce 1989.“ (Lidové noviny, 1. srpna)

Jan Vidím, poslanec (ODS), předseda výboru pro obranu a bezpečnost:

„Ti zranění, to jsou Paroubkovi zranění.“ (TV Prima, 31. července)

pvl rmi kš
Cas| 10:02