Praha 23. září (ČTK) – Neděle 24. září je 267. dnem roku 2006, do konce roku zbývá 98 dní.
Svátek má Jaromír. Je to jméno slovanského původu, které se vykládá jako „slavný silou, bujností; slavící jaro“, popřípadě „silný bojovník“. K jeho známým nositelům patří herec Hanzlík, hokejista Jágr, písničkář Nohavica nebo senátor Štětina.
Současný státní znak a státní pečeť, vycházející z tradic starých heraldických znaků jednotlivých rumunských zemí, má Rumunsko od 24. září 1992. Ten den totiž vstoupil v platnost zveřejněním ve Sbírce zákonů zákon o zavedení nového státního znaku. Hlavní heraldickou postavou znaku je jednohlavá zlatá orlice, držící v pařátech meč a žezlo jako symboly suverenity státu, a v zobáku pravoslavný kříž. Přes hruď má položen štít se znaky pěti historických rumunských zemí – Valašska, Moldavska, Oltenie, Sedmihradska a severní Dobrudži (pobřeží Černého moře). Stejná symbolika je i na státní pečeti. Nový zákon ukončil dvouleté období, kdy bylo Rumunsko bez znaku. Starý symbol socialistického období v podobě těžní ropné věže ve věnci obilných klasů byl zrušen krátce po svržení Ceaušeskova režimu a v přechodném období se pak jako rumunský symbol používala trikolora ze státní vlajky.
K velké spokojenosti především místních zbohatlíků, takzvaných nových Rusů, se přesně před deseti lety stala Moskva již 37. městem na světě, kde byla otevřena restaurace Planet Hollywood. Slavnostního aktu se zúčastnila celá řada celebrit ruského politického a kulturního života a přirozeně i několik filmových hvězd zvučných jmen ze zámoří. Nechyběl mezi nimi ani hrdina amerických akčních filmů Arnold Schwarzenegger, který na předcházející tiskové konferenci přislíbil, že Planet Hollywood přitáhne do Moskvy zástupy hereckých hvězd z celého světa a poskytne práci asi 600 Rusům. Luxusní a drahý americký podnik rozkládající se na 2000 čtverečních metrech v těsné blízkosti budovy ruské vlády a velvyslanectví Spojených států však Rusům příliš k srdci nepřirostl. O pět let později se už v jeho prostorách nacházela samoobsluha. Patřila téže firmě – Global USA – a prodávaly se v ní drahé americké potraviny a levný textil a obuv, většinou turecké provenience. I o ně Moskvané nejevili skoro žádný zájem.
V přepočtu za 1,341.000 korun byla 24. září 1997 vydražena v proslulé londýnské aukční síni Sotheby’s přilba, v níž německý pilot formule jedna Michael Schumacher vyhrál rok předtím Velkou cenu Itálie v Monze. I když za ni její nový šťastný majitel, který si přál zůstat v anonymitě, zaplatil v přepočtu o zhruba 37.000 korun méně, než činila její vyvolávací cena, stala se jednoznačně nejcennějším artiklem dražby, na níž bylo nabízeno na 400 položek spojených se světem formule jedna. Byla to jedinečná koupě, neboť o Schumacherovi bylo známo, že se svých přileb, natož s emblémem italské stáje Ferrari, zbavoval jen zřídka.
O zápis do Guinnessovy knihy rekordů se postaral loni 24. září v Brně sportovní gymnasta Martin Konečný – jako první na světě udělal na hrazdě 11 Tkačevových skoků za sebou. Tkačevův skok je prvek po odkmihu nebo veletoči, při němž gymnasta přeletí hrazdu roznožmo vzad a dostane se zpět do svisu. Jednadvacetiletému českému reprezentantovi se rekordní výkon podařil na druhý pokus ze tří možných po skončení mezinárodní Grand Prix smíšených dvojic ve sportovní gymnastice. Ve vlastním závodě ho však ve finálové sestavě právě tento skok zradil – po třetím Tkačevově skoku z hrazdy spadl, což jeho a jeho partnerku Janu Šikulovou připravilo o prvenství.
Narozeniny slaví:
písničkář Jan Nedvěd (1946)
herečka Veronika Freimanová (1955)
herec Miroslav Vladyka (1959)
herečka a zpěvačka Yvetta Blanarovičová (1963)