Vyplatí se v tomto státě být v politice »férový«?

KE DNI

Vypadá to, že ne. »Tak si ten Ploc pěkně zavařil, teď aby se bál o život,« slyším po ránu v krámě jednoho známého. Musím přiznat, že mě až zamrazilo. Ono to dokonce vypadá, že se dnes v politice skutečně nevyplatí hrát na rovinu a nebýt gauner.
Ajak je vidět, klesli jsme tak hluboko, že slušnému politikovi v tomto státě už nikdo neuvěří. Proto se také ihned ozvali pánové za ODS Langer a Nečas, aby patřičně celou situaci ohodnotili a Pavla Ploce v zájmu tvořící se nepřesvědčivé vládní koalice umravnili. Čerstvě zvolený poslanec za ČSSD to nebude mít opravdu lehké. Čeká ho nejen neustálé osočování ze strany ODS, ale i ze Strany zelených, která se snaží celou záležitost bagatelizovat. Vždyť na svoji obhajobu předseda Martin Bursík prohlásil, že nikdy neskákal na lyžích a pana Ploce vůbec nezná. I takové argumenty je schopen prohlásit pravděpodobně budoucí ministr vlády. Jak je vidět skákání na lyžích mu nejde, zato zřejmě bude skákat, jak budou pánové z ODS pískat. Hlavně, že zelení před volbami naše občany ubezpečovali, že to budou právě oni, kteří konečně zatočí s korupcí v politice a veřejné správě. Už první reakce však ukázala, že to nemysleli příliš vážně. Doufám, že část levicově smýšlejících v této straně se včas vzpamatuje, než bude pozdě. O vyšetření celého případu si iluze nedělám. Obávám se totiž toho nejhoršího, a to ze zkušenosti poslance Kořistky a vlivných pánů za ODS Dalíka a Večerka, kteří měli uplácet. Z toho, jak je vidět, zrovna pan Kořistka nejlépe nevyšel.
Ale od toho, aby se tady soudili lidi, tady máme vedle našich nezávislých soudů, přece naše spravedlivé, známého Jiřího Šinágla a senátora zaStranu zelených Jaromíra Štětinu. Se svými spřízněnými kamarády opět vyšli do ulic, aby cinkali klíči, tentokrát ne proti komunistům, ti přece zůstávají mimo hru, ani proti Davidu Rathovi, který to má už prý spočítáno. Pro změnu zase žádají odstoupení premiéra Jiřího Paroubka a urážkami nešetří. Tak si totiž představují tito lidé demokracii v naší zemi!
Zato čestný předseda ODS se cítí jako ryba ve vodě a rozdává sebevědomé úsměvy na všechny strany. Zdá se, že ke společnému prosazování ‘Modré šance’ mu už v cestě nic a nikdo nestojí. Jen aby jim to vydrželo. Z historie víme, že ne všichni hradní páni byli na hradě věčně, občas utrpěli i citelnou porážku.