Vyjádření Jaromíra Štětiny k rozpuštění Dělnické strany

Argumenty Nejvyššího správního soudu (NSS) pro rozpuštění Dělnické strany bude možné využít i pro návrh na pozastavení činnosti KSČM, řekl dnes ČTK předseda senátní komise pro posouzení ústavnosti KSČM Jaromír Štětina. Návrh připravuje pro vládu jeho komise ve spolupráci s advokátní kanceláří Stanislava Němce.

Argumenty uváděné soudem jsou použitelné i pro posuzování extremismu KSČM a budou uplatněny v návrhu správní žaloby vůči KSČM,“ uvedl Štětina. Nepředpokládá ale, jak uvedl již dříve, že by se NSS žalobou zabýval dříve než po květnových sněmovních volbách, pokud se s návrhem vláda ztotožní.

Na přípravě žaloby se komise loni v prosinci dohodla s ministrem vnitra Martinem Pecinou. Chce tak přimět KSČM, aby změnila svůj název a zřekla se komunistické ideologie a metod. Předseda strany Vojtěch Filip již dříve označil postup horní komory za nelegitimní. Pohrozil odvetnými opatřeními například ve formě právních kroků, pokud by se vláda na soud obrátila.

Rozhodnutí o rozpuštění Dělnické strany označil Štětina, který je místopředsedousenátorského klubu TOP 09 a Starostové, za významný precedens v boji proti politickému extremismu. Soudci své rozhodnutí zdůvodnili tím, že v programu, idejích a symbolech DS jsou mimo jiné xenofobní a šovinistické prvky a rasistický podtext.