Vondra, Štětina a spor piva s vínem

Ne všechny politické příhody si zaslouží komentář, ale zapomnění jim také nesluší. Nabízím tři pikantnosti včerejška:

Galileo Vondra

Většina prominentních chartistů se z politiky postupně vypařila, jeden schopný chlapík s neposkvrněným štítem se do ní vrhnul: ministr zahraničí a senátor Alexandr Vondra. A už ve druhém měsíci úřadování se zamotal do bizarních kliček.
Dlouholetý ambasador ve Washingtonu byl k evropskému »trucprojektu« Galileo dlouho skeptický, a zejména jeho domovská ODS se dosud všem euroúřadům vyhýbala jak myš pastičce. Nyní Vondraministr přemlouvá Brusel, aby centrum projektu sídlilo v Praze.
Bizarní? Záleží, jak se díváte. Vondra se tehdy i dnes chová racionálně. Galileo je drahý a trochu zbytečný špás (když už je tu americký GPS); pokud ale existuje, bylo by skvělé jej přitáhnout do Čech. Tento zdánlivý rozpor by někdo mohl použít proti nám. V tvrdém souboji o prestižní a technologicky špičkové centrum se hodí každý pešek, kterým lze soupeře plácnout po čepici. Kdyby se proto ministrovi v demisi, který se ještě nedávno Galileovi poškleboval, podařilo jménem euroskeptické strany přitáhnout projekt do Prahy, bylo by to na metál!

Bod odvahy pro Štětinu

Jaromír Štětina, dobrodruh, první občan Čečenské republiky Ičkerija, bývalý šéfredaktor Lidových novin a první senátor za Stranu zelených vyrazil okolí dech: napřed pomohl ODS potopit poslanecké omezení imunity, poté výrazně podpořil novosenátora Jiřího Čunka, kterému část národa strká na hlavu psí masku.
Fanoušci se zlobí: Bojovník za lidská práva podpořil »Haidera« Čunka! »Jeden z nás« podpořil dělení na imunní vrchnost a nebohý plebs. Hanba Štětinovi?
Buď je senátor trochu zmatený, nebo sakra dobře ví, co dělá. To první nelze vyloučit, ale o tom druhém nelze pochybovat.
Jaromír Štětina vidí, jak některé policejní útvary odposlouchávají telefony ministrů, jak prohlížejí bankovní konto šéfa opozice, jak obviní ministra na základě důkazu – průzkumu veřejného mínění. Člověk se zkušeností z režimů mnohem divočejších než ten náš asi vidí, že ta imunita pro zákonodárce nemusí být tak úplný nesmysl.
A jak se mohl oblíbenec mnoha aktivistů zastat vsetínského starosty? Přesně tak, jak si leta získával respekt: strčil předsudky do batohu, zajel na místo, prohlídl vše, co bylo k vidění, promluvil s kým mohl a natvrdo napsal, co si myslí.

Veto pivních bratří

Pivo se zdražovat nebude, českoněmecké bratrstvo chmele v Bruselu (načas) slavně zvítězilo. Populistická pivní aliance by si zasloužila potupný výprask – nedokáželi se pětadvacet zemí shodnout na zdanění alkoholu, jak se může shodnout na postupu vůči, Kosovu, Iráku či Putinově plynovému vyděračství?
Přesto si neústupnost českých a německých vyjednávačů zasluhuje úctu. Červené víno francouzských intelektuálů a sedláků je dosud vyňato ze všech pravidel (spotřební dani se úspěšně vyhýbá), ale z piva hloupých barbarů se budou vybírat daně… třeba právě na podporu rhonských vinařů. Má snad celá Evropa navždy ustupovat »exception francaise«?
Dlouhodobé trvání na pivních výjimkách je vpravdě rudikulózní, ale obyčejné argumenty spravedlnosti a rovnosti asi Paříž k slušnému a kolegiálnímu chování nepřinutí.

***

Populistická pivní aliance by si zasloužila potupný výprask – kdyby se vinné bratrstvo nechovalo stejně.

Foto popis|

O autorovi| Petr Kamberský, www.ihned.cz/kambersky petr.kambersky@economia.cz