Volby na Ukrajině

Ve dnech 25. – 29. prosince se Jaromír Štětina jako pozorovatel zúčastnil opakovaného druhého kola presidentských voleb na Ukrajině.

 

Jedním z politiků, kteří se v Kyjevě zúčastnili opakovaného druhého kola prezidentských voleb na Ukrajině, byl i Jaromír Štětina.  Ukrajinci si vybírali mezi lídrem opozice Viktorem Juščenkem a dosavadním premiérem Viktorem Janukovičem. Jelikož  Juščenko podle prvních průzkumů ve volbách vedl, některé zdroje proto tvrdily, že Janukovičovi příznivci se chystají vyvolávat střety.

„Nebojím se ani tak připraveného násilí, informace o vojenských akcích by pravděpodobně prosákly. Bojím se spíš provokací, které nedělají ministerstva vnitra a obrany, ale spíše tajné služby a ty to umí utajit,“ sdělil Štětina ČTK hned po svém příjezdu na Ukrajinu.

První noc prožil přímo před ukrajinským parlamentem ve stanovém městečku Juščenkových příznivců. Stal se tak svědkem bouřlivého očekávání tisíců lidí na výsledky voleb.  Další den, několik hodin po zvolení Juščenka presidentem, se setkal s Julií Tymošenko, jeho nejbližší spolupracovnicí a s Borisem Tarasjukem, bývalým ministrem zahraničí a tvůrcem zahraniční politiky Juščenka