Vodáci a Štětina zamknou Lužnici

Suchdol nad Lužnicí – Velkým masivním klíčem symbolicky zamknou řeku Lužnici vodáci v sobotu v Suchdole nad Lužnicí.
Osmadvacátý ročník akce začíná v 10 hodin, sraz je u vodácké základny pod Klikovským mostem. Pojede se ze Suchdola do Majdaleny, druhá trasa pro pěší turisty povede do stejného místa kolem řeky.
„Bývá tak kolem 50 lodí, ale je to strašně závislé na počasí a stavu vody. Ten je teď hodně nízký, takže sjíždění bude trošku komplikované, bohužel celé září nepršelo,“ řekl organizátor JanWipplinger.
Vodáci by si podle něj měli dát pozor hlavně na skryté překážky pod hladinou a na vyčnívající kořeny, kvůli kterým se může loď snadno převrhnout.
Mezi vodáky přijede i novinář a senátor Jaromír Štětina, který bude vyprávět a promítat zážitky ze svých cest v hostinci U Jezárka od 18 hodin. Ten má k vodě hluboký vztah. V 70., 80. a 90. letech uspořádal přibližně dvacet pět přírodovědných a sportovních výprav na Sibiř a do asijských zemí.
Je zakladatel českého raftingu a z té doby také pochází jeho nejznámější kniha S Matyldou po Indu, která se stala jakousi vodáckou biblí pro tři generace českých vodáků.
Do Suchdola se těší. „Třeba tam najdu pár kamarádů nebo si aspoň zaslzím,“ řekl Štětina, který v Česku na vodu už moc nejezdí, ale byl letos na výpravě, kterou chystali několik let.
„V Afghánistánu jsme si spluli 350 kilometrů nádherné řeky Band-e-Amir napříč Hindúkušem,“ prozradil. Řeka je to podle něj panenská jako všechny afghánské, protože v zemi byla 25 let válka a nikdo tam nejezdil.
„Byl to nádherný prvosjezd a zážitek. S Matyldou jsme naklesali více než dva tisíce metrů, nádherné vodácké schody,“ dodal muž, který v roce 1994 založil s Petrou Procházkovou agenturu Epicentrum a v letech 1994 – 2004 se jako reportér specializoval na válečné konflikty v Evropě, Asii a Africe.