V těchto textech nelze spatřovat hlásání či propagaci rasové výlučnosti či záště k jinému národu, národnosti, etniku, rase, náboženství atd., neboť obsah a povaha zkoumaného textu má informativní charakter, i když zbarvený hodně expresivně. Tyto věty stojí v odpovědi, podepsané zástupcem ministerstva vnitra, reagující na návrh k rozpuštění občanského sdružení Vlastenecká fronta. V programu sdružení se hovoří kupříkladu o národnostní separaci. Podle návrhu na rozpuštění Vlastenecké fronty, podaného soukromou osobou, jsou některé body programu občanského sdružení v rozporu se zákonem o občanských sdruženích č. 83/1990 Sb. v § 4 písm. a) v následujícím znění: »Nejsou dovolena sdružení, jejichž cílem je popírat nebo omezovat osobní, politická nebo jiná práva občanů pro jejich národnost, pohlaví, rasu, původ, politické nebo jiné smýšlení, náboženské vyznání a sociální postavení, rozněcovat nenávist a nesnášenlivost z těchto důvodů, podporovat násilí, anebo jinak porušovat ústavu a zákony.« Vlastenecká fronta je stále zaregistrována na ministerstvu vnitra. Její »Akční program« lze nalézt na webowých stránkách. V kapitole Bezpečnost se mimo jiné uvádí: »Požadujeme národnostní (respektive etnickou) separaci trestanců, aby nedocházelo mezi vězni k rasově motivované diskriminaci.« Sdružení dále ve svém »Akčním programu« požaduje »likvidaci etnických kriminálních band«. Problematické texty, pejorativním způsobem poukazujícím na původ člověka, lze nalézt i na samotném serveru. »Jean-Marie Le Pen, předseda francouzské Národní fronty, před druhým kolem prezidentských voleb vyzval své voliče, ať hlasovat nejdou. Nejspíš mu potomek maďarského šlechtice a ve Francii usazené Židovky nepřišel jako ten správný reprezentant francouzské pravice a nové politiky,« píše na webu kupříkladu David Macháček na adresu francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho.
Sdružení přesto, alespoň prozatím, rozpuštěno nebude. Podle odpovědi ministerstva vnitra, kterou podepsal zástupce ředitele odboru všeobecné správy Myron Zajonc, bylo po důkladném policejním šetření konstatováno, že se prý nejedná o otevřené hlásání rasismu či záště. Akční program sdružení má podle ministerstva pouze »informativní charakter, i když zbarvený hodně expresivně«. Ministerstvo ve své odpovědi dále uvádí: »Ve spojitosti s některými jeho (programu – pozn. red.) body jde dle názoru Policie České republiky zároveň o politickou diskusi, která byť by byla populistická, nenavrhuje protiústavní řešení a je v limitech svobody slova a i přejaté názory odjinud jsou polemikou, diskusí a nikoliv aktivitou nesoucí znaky protiprávního skutku. Z hlediska trestního práva byla tak webová prezentace Vlastenecké fronty vyhodnocena jako prezentace, která nedosahuje úrovně trestním právem požadované, a jednání vyjádřené v textu programu tudíž nenaplňuje znaky trestného činu.« Pokud jde o celorepublikovou prověrku, provedenou všemi specializovanými pracovišti správ krajů Služby kriminální policie a vyšetřování Policie ČR, zda policie vyšetřovala nebo má informace o případném protizákonném jednání v souvislosti s činností Vlastenecké fronty, »je její výsledek negativní«. Nebyla prý zjištěna žádná informace, poznatek či konkrétní případ, který by zadokumentoval protiprávní jednání jednotlivých členů Vlastenecké fronty. »Jednotlivé akce byly řádně oznámeny příslušným úřadům a samotný průběh a projevy jejich členů na veřejnosti nebyly kvalifikovány jako protiprávní.« Jakékoliv veřejné aktivity nejen Vlastenecké fronty, ale i dalších subjektů ultrapravice, jsou prý průběžně monitorovány.
A jaké akce Vlastenecká fronta pořádá? Kupříkladu letos 1. května organizovala na pražském Střeleckém ostrově akci »proti levicovému terorismu a za památku policistů v Chicagu, kteří se stali v roce 1886 obětí pumového útoku a střelby«. Účel této akce komentoval tehdy v deníku Právo komentátor Martin Hekrdla: »Ani slovo o tom, že předtím policie zahájila smrtící palbu do dělnických davů – a že obvinění anarchističtí ‘atentátníci’ byli později odsouzeni k nejvyšším trestům podle důkazů více než pochybných. A hlavně: ani slovo o tom, že tehdy v USA stávkovaly statisíce za osmihodinový pracovní den, dnes standardní – a znovu ohroženou! – vymoženost.« Sdružení akci navíc pořádalo společně s politickou stranou Národní sjednocení, jejímž krédem je »Cizí nechceme, svoje nedáme«. Jak kdysi uvedl Ondřej Cakl ze sdružení Tolerance a občanská společnost, který extremistická sdružení monitoruje. »Národní sjednocení je napojeno na Evropskou nacionální frontu. Což je uskupení hodně nacionalisticky orientované a některé subjekty v něm jsou až militantní. NSJ udržuje mezinárodní kontakty se španělskými falangisty, což je frankistická ultrapravice, nebo s rumunskou Železnou gardou.«
Pro srovnání: Na podzim loňského roku Ministerstvo vnitra ČR rozpustilo občanské sdružení Komunistický svaz mládeže (KSM). Důvodem ke zrušení registrace tohoto občanského sdružení a k jeho rozpuštění byla následující věta v dokumentech KSM: »KSM stojí na straně úsilí o revoluční překonání kapitalismu a o odstranění soukromého vlastnictví výrobních prostředků a jeho nahrazení vlastnictvím společenským, zavedení socialistické demokracie a nastolení ekonomických podmínek pro budování socialismu jako prvního stupně k vytvoření společnosti komunistické, jejíž vybudování je konečným cílem.« V Senátu dokonce existuje devítičlenná »Dočasná komise Senátu pro posouzení ústavnosti Komunistické strany Čech a Moravy«, vedená bezpartijním senátorem JaromíremŠtětinou. V komisi nebylo umožněno usednout žádnému senátorovi za KSČM, ač se její činnost týká výhradně této strany. Komise se zabývala kupříkladu projevem předsedy KSČM Vojtěcha Filipa, proneseným 24. února 2007 na 13. zasedání ÚV KSČM. Pobouřila ji tato slova: »Pokusme se vrátit k V. I. Leninovi. Jestliže komunistická strana měla z pohledu leninské teorie být třikrát nej – tedy nejrevolučnější, nejpokrokovější a nejmasovější, tak měla být také hluboce internacionální. « Filipovým projevem se mimochodem zabýval i policejní útvar pro odhalování organizovaného zločinu, vedený Janem Kubicem – zjistil, že předseda KSČM se svými slovy protiprávního jednání nedopustil.
Foto popis|