Vladimír Hučín: Chci právo pro všechny občany

rozhovor

Přerov/Prostějov – Někdejší disident a důstojník Bezpečnostní informační služby Vladimír Hučín kandiduje do Senátu. Ve středu se jako první adept na křeslo v horní parlamentní komoře za Prostějovsko a část Přerovska zaregistroval a složil potřebnou kauci. Věci veřejné jej nemíjely nikdy. A jak s trochou nadsázky poznamenávají jeho známí, v postojích je třicet let konzistentní. Párkrát zašel tak daleko, že pro ně skončil ve vězení. On sám ale říká, že nechce vejít do politiky jenom kvůli letitým snahám o očištění státních institucí od prominentů minulého režimu.

* Proč kandidujete?

Několik senátorů mě před časem pozvalo jako bezpečnostního experta do Senátu, abych se vyjádřil k informacím, které senátoři měli, ale nevěděli si s nimi rady. Sešli jsme se i se zástupci Bezpečnostní informační služby (BIS), kteří se tehdy nezachovali k senátorům taktně. Neodpovídali jim a podobně…Potom navrhli další schůzku, ale na půdě BIS, ovšem beze mě. Senátoři museli souhlasit a BIS tam s nimi, místo slíbeného vysvětlení, sehrála nedůstojné divadlo. Dokonce padly i pohrůžky. Za mé přítomnosti by se něco takového nestalo.

* Tak vás vybídli, abyste kandidoval, protože v Senátu chybí člověk, který rozumí bezpečnostní problematice a práci tajných služeb…

Inicioval to senátor a můj přítel Jaromír Štětina (nezávislý za Stranuzelených). Oslovili mě i další. A poté, co jsem byl zbaven veškerých obvinění, jsem se rozhodl, že budu kandidovat. Myslím, že v Senátu bych mohl být velmi užitečný.

* Kandidujete jako nezávislý za Konzervativní stranu. S jakými jmény ji spojit? Jakou politiku dělají?

Je to malá strana, se kterou spolupracuji už delší dobu. Vychází z tradičních hodnot. Některé věci jsou podobné programu Občanské demokratické strany, ale více konzervativnější. Kladou důraz na morální hodnoty. Jejím představitelem je například kancléfiMartin Rejman. V Olomouci spisovatel Vlastimil Podhradský.

* Jaký program chcete nabídnout vy osobně? S čím půjdete do voleb? Kdo vás zná, jistě čeká, že budete s velkou vervou prosazovat očištění státní moci a různých institucí od komunistických prominentů a estébáků…

Pokoušel jsem se o to jako bývalý předseda občanských komisí i jako důstojník BIS. Ale je to jen jeden z mých cílů. V Senátu bych se rád připojil k lidem jako je Jaromír Štětina nebo Martin Mejstřík. Za osobnost považuji předsedu Senátu Přemysla Sobotku. Rád bych spolupracoval i s přerovskou senátorkou Jitkou Seidlovou.

* A co třeba mladé rodiny, studenti a vůbec ti, kteří totalitu nezažili? Jak takové voliče osloví „lovec komunistů“?

Nechci před občany předstoupit jako nějaký komunistobijec s nožem v zubech. Já se chci hlavně zasadit o zlepšení právního prostředí v této zemi a bezpečnostní situace. To je důležité pro všechny. Nepřicházím ze stranických sekretariátů, ale z tvrdé reality, ve které žijí miliony obyčejných lidí. Dobře znám jejich problémy a nikdy jsem nedokázal být lhostejný k bezpráví. Toho je u nás bohužel víc než dost. Lidé začínají propadat beznaději, myslí, že sami nic nezmění. Vím, jak je těžké jít například k volbám a dát někomu svoji důvěru. Tisíckrát zklamaný člověk už k tomu těžko hledá sílu. Na to však čekají komunisté. Ti volí do jednoho.

* Už jste naznačil, s kým chcete spolupracovat v Senátu v případě zvolení. Mě by ale zajímalo, zda byste dokázal sednout k jednacímu stolu s dnes významným činovníkem, který se „smočil“ za minulého režimu. V současné politice se tomu asi nevyhnete.

Například předevčírem byl u mě Jiří Komorous, šéf protidrogové centrály. Ten před listopadem vystudoval školu tehdejší Státní bezpečnosti a byl tedy na jiné straně barikády. Pan Komorous je můj přítel a vážím si jej pro jeho vysokou profesionální práci, kterou prokazuje v boji proti drogám. Je pro mě živým důkazem, že někdo své druhé šance využil. Problém mám s extremisty z levicového spektra a těmi, co selhali, pomáhali zločinecké organizaci a dnes jsou na významných postech.

* Ještě k BIS: takže jste se úplně vzdal plánu na návrat do civilní kontrarozvědky?

Pod lidmi jako je Paroubek a jemu podobní nejsem schopen pracovat. Mě k té práci tehdy doporučili staří političtí vězni, kteří ode mě něco čekali. Za nynějších poměrů pracovat pro BIS nemohu. Za jiné konstelace bych o tom uvažoval.

* Kvůli sedmi obviněním, za které vám hrozilo až dvanáct let vězení, jste strávil rok ve vězení. Budete požadovat odškodnění? Nebo se už soudíte?

To už je v běhu. Nejde mi však o peníze, ale o princip.

* Na druhém muži severomoravské policie panu Pščolkovi chcete vysoudit milion korun za to, že vám připsal výbuchy v Přerově v devadesátých letech.

Opakovaně se vyjádřil, že jsem člověk s násilnou kriminální minulostí, a tvrdil, že tyto výbuchy mám na svědomí. Vědomě lhal i u soudu. Získal jsem proti němu drtivé důkazy, ty ale předložím, až přijde čas.

* Výbuchy jsou dodnes neobjasněné?

Policie pachatele nenašla. Když jsem ještě jako důstojník BIS přišel s podezřením, stanovil okruh pachatelů, a dokonce i konkrétní osobu, u níž výbušniny byly uloženy, byl jsem svým nadřízeným, Františkem Bublanem, stažen z vyšetřovacího týmu.

* V něčem připomínáte bratry Mašíny. Myslíte si, že se dočkají v Česku státního ocenění? Blíží se říjen a termín udílení státních vyznamenání…

Mašínové byli pro mě jakýmsi vzorem už od dvanácti třinácti let. Věděl jsem o nich už tehdy víc, než jaké byly informace z komunistických kruhů. Jejich sestra Zdena Mašínová mě podporuje. Věřím, že jednoho dne oceněni budou. Ale je to o tom, jakým politickým směrem se tato republika vydá, jestli bude schopna ocenit ten tvrdý, radikální odpor, který byl adekvátní tomu, co se tehdy dělo. Ale další věc je, že Mašínové dali najevo, že vyznamenání nechtějí z rukou člověka, který byl zvolen za pomocí komunistů… Jste doposud nezaměstnaný? Jsem pořád v evidenci úřadu práce.

* Ještě ke kandidatuře: jak vy osobně vidíte šance na své zvolení? Kandidujete v regionu, kde má levice silné pozice.

Jednodušší by to bylo v Praze. A takové nabídky jsem i dostal. Ale s heslem „Právo pro všechny občany“ chci boj vyhrát v první linii… Nebude to snadné a jistě bude snaha na mě něco vytahovat. Jsem však přesvědčen, že mám Senátu i obyčejným lidem co nabídnout. Taky cítím, že bych měl splatit dluh těm, kteří protestovali proti nezákonnému postupu bezpečnostních složek a státního zastupitelství v mém případě. Mnoho z nich si totiž uvědomuje, že by se třeba něco podobného mohlo napříště stát i jim.“

Foto popis| Bývalý důstojník BIS a disident Vladimír Hučín uspěl se svým advokátem Stanislavem Devátým u Ústavního soudu v Brně. Ten v březnu rozhodl, že měl být plně rehabilitován za svou činnost před rokem 1989.
Foto autor| Foto čtk
Region| Střední Morava