Vláda bude projednávat senátní návrh postavit KSČM

Vláda České republiky bude projednávat doporučení Senátu Parlamentu České republiky ze dne  30.10.2008, aby Nejvyšší správní soud  přezkoumal důvodná podezření, že KSČM  porušuje Ústavu České republiky. Vyplývá to z dopisu, který dnes obdržel senátor Jaromír Štětina od předsedy vlády České republiky Jana Fischera.

 

Premiér zdůrazňuje, že se vyhodnocení senátních podkladů nachází v závěrečné fázi a ministerstvem vnitra je nyní připravována příslušná informace pro jednání vlády.

 

„Jedině nezávislý Nejvyšší správní soud může posoudit, zda je podezření Senátu Parlamentu ČR oprávněné či nikoliv. Toto rozhodnutí nemůže být delegováno na ministerské úředníky,“ uvádí senátor Jaromír Štětina.

 

Usnesení Senátu zdůrazňuje zejména podezření, že se KSČM nezřekla násilí jako prostředku k prosazování svých zájmů a porušuje tak čl. 5 Ústavy České republiky, který říká:

Politický systém je založen na svobodném a dobrovolném vzniku a volné soutěži politických stran respektujících základní demokratické principy a odmítajících násilí jako prostředek k prosazování svých zájmů.“

 

Senátor Štětina je předsedou Dočasné komise Senátu pro posouzení ústavnosti KSČM.

 

 

Pavla Hájková

tisková mluvčí senátora Jaromíra Štětiny

tel. 776742420

 

 

V Praze dne 6. srpna 2009