Vesecká ve sněmovně vysvětlí výměnu v kauze Čunek

Bohumil KLEPETKO, moderátor
——————–
Co se dnes stalo, dozvíte se v příštích minutách. Začínají Události, dobrý večer.

Jolana VOLDÁNOVÁ, moderátorka
——————–
Pěkný večer.
Nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká má dnes ve sněmovně vysvětlovat postup svého úřadu v kauze vicepremiéra Jiřího Čunka. Připomenu, že Nejvyšší státní zastupitelství vyměnilo koncem minulého týdne dozorujícího státního zástupce a Renáta Vesecká by právě v těchto chvílích měla mluvit před ústavněprávním výborem. Ve sněmovně sleduje jednání kolegyně Jana Čermáková. Dobrý večer. Jano, pozvali si poslanci Renátu Veseckou sami, nebo ona chtěla přijít?

Jana ČERMÁKOVÁ, redaktorka
——————–
Dobrý večer. Tak Renáta Vesecká požádala sama o to, aby mohla před poslanci vystoupit. Obrátila se mailem na předsedu ústavněprávního výboru sněmovny Marka Bendu. No, a ústavněprávní výbor sněmovny jí to umožnil. Renáta Vesecká přijela sem do budovy Poslanecké sněmovny zhruba před osmi nebo deseti minutami. Sociálním demokratům se nelíbí, že Renáta Vesecká bude mluvit jen před členy ústavněprávního výboru. Říkají, že i ostatní poslanci mají právo na stejné informace a je tedy možné, je to jedna z předpokládaných variant, že se poslanci ČSSD pokusí, ale říkám, zatím jen teoretická jednání začalo před několika minutami, že se poslanci ČSSD pokusí to jednání ústavněprávního výboru nějakým způsobem přerušit a přesunout na jindy. O případu vicepremiéra Jiřího Čunka se dnes nemluví jenom na půdě Poslanecké sněmovny. Hovořilo se o něm i v Senátu a taky ho řešil ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Více už reportáž kolegy Luboše Rosího.

REPORTÁŽ

redaktor
——————–
Senátoři zkoumají a napadají postup policie. Ministr spravedlnosti zase prověřuje legálnost kroků nejvyšší státní zástupkyně, aneb kauza Čunek den stosedmdesátý sedmý. Senátory pálí otázka, proč si policie vyžádala osobní údaje všech návštěvníků Senátu, včetně soukromých návštěv, ze dne, kdy hlasovali o odebrání imunity Jiřímu Čunkovi.

Jiří POSPÍŠIL, předseda imunitního výboru Senátu
——————–
Co s nimi dělala policie, to nevím, ale velice těžko mohli mít souvislost s trestným činem, který se stal víc jak pět let předtím.

Jaromír ŠTĚTINA, senátor /SZ/
——————–
Mně osobně jde o to, aby měl pan Čunek nestranné vyšetřování, což dosud neměl. Já nepodporuju pana Čunka, já podporuju jeho právo na nestranný vyšetřování případu.

redaktor
——————–
„Nepřípustné,“ říkají po dnešním jednání o policejním požadavku senátořia na kobereček si na čtvrtek zvou nejvyšší státní zástupkyni Renátu Veseckou. Stejná žena v hlavní roli také kvůli další součástí kauzy. Ministr Jiří Pospíšil nechal prověřit, zda měla právo sebrat Čunkův případ přerovskému státnímu zastupitelství a přidělit jej do Jihlavy. „Ano, měla,“ odpovídá teď tým ministrových expertů.

Jiří POSPÍŠIL, ministr spravedlnosti /ODS/
——————–
Je tam uvedeno několik právních argumentů. Jedním z nich je i ta skutečnost, že podobně takto rozhodoval několikrát Nejvyšší soud.

redaktor
——————–
A Renáta Vesecká ještě jednou, tentokrát v roli samoobhajovatelky. Požádala o vystoupení před poslanci. Chce jim vysvětlit svůj postup v kauze.

Stanislav KŘEČEK, poslanec /ČSSD/
——————–
Činí-li kroky, které jsou neobvyklé a které politizují celou záležitost, měla by tyto skutečnosti vysvětlit.

Jiří ČUNEK, vicepremiér, předseda strany /KDU-ČSL/
——————–
Státní zastupitelství je naprosto nezávislá instituce a do parlamentu tyto diskuse podle mě nepatří.

redaktor
——————–
Začátek jednání ústavněprávního výboru, na kterém Renáta Vesecká vystoupí, naplánovali poslanci na devatenáctou hodinu.

KONEC REPORTÁŽE

Jolana VOLDÁNOVÁ, moderátorka
——————–
Jano, ty si před chvílí s nejvyšší státní zástupkyní Veseckou mluvila …

/výpadek proudu/

redaktor
– Daniel TAKÁČ, redaktor
– Luboš ROSÍ, redaktor