Venezuela: odsouzení Leopolda Lopeze je výsměchem demokratům

15. září 2015,
zdroj: eppgroup.eu/cs.

Leopoldo Lopez, známý venezuelský opoziční politik, byl minulý čtvrtek odsouzen tamní justicí v rámci politického procesu k téměř 14 letům vězení. Představitel demokratické opozice byl ve své zemi odsouzen levicovým režimem prezidenta Nicoláse Madura. „Maduro pokračuje ve šlépějích svého předchůdce Hugo Chávéze. Diktátorský režim nedokáže svým oponentům vzdorovat jinak než žalářem, bitím a pronásledováním, za pomoci zmanipulované justice,“ řekl Jaromír Štětina (TOP09/STAN), místopředseda podvýboru EP pro bezpečnost a obranu.

Jaromír Štětina v prosinci loňského roku inicioval přijetí rezoluce EP odsuzující pronásledování politické opozice ve Venezuele. Europoslanec Štětina se setkal s manželkou vězněného Leopolda Lopeze, s Lilian Tintori, která ho informovala o situaci svého manžela a podrobnostech procesu. Jaromír Štětina přislíbil ženě vězněného politika, kterou přijal na audienci papež František a španělský předseda vlády Mariano Rajoy, podporu a pomoc v Evropském parlamentu.

Europoslanci Evropské lidové strany navrhují, aby se letošním laureátem prestižní Sacharovovy ceny za svobodu myšlení stala venezuelská opozice jako celek. „Levicová diktatura se drží u moci díky represím a zastrašování. Po demonstracích a střetech s opozicí vloni v únoru jsou vězněny stovky lidí, včetně politiků, novinářů a studentů. Leopoldo Lopez strávil v detenční vazbě více než rok, aby se teď dočkal hanebného ortelu. Jeho odsouzení je výsměchem demokraticky smýšlejícím lidem. Pokud by se podařilo, aby venezuelská opozice získala letošní Sacharovovu cenu, šlo by nejen o symbolické ocenění jejich boje za demokracii a lidská práva, ale zároveň i o připomínku, že potlačování demokracie je v současném světě stále smutnou realitou,“ řekl Jaromír Štětina.