Velitel litevské armády se v Praze zajímal o vojenské tatry

PRAHA 17. ledna (ČTK) – Velitel litevských ozbrojených sil Valdas Tutkus, který je na dvoudenní návštěvě České republiky, se během schůzky s českými senátory zajímal mimo jiné o vojenské nákladní vozy Tatra. ČTK to dnes řekl senátor Jaromír Štětina (nestraník). O dalších detailech se podle něho nemluvilo.

Tutkus s českými politiky i vojáky dále jednal o návrhu evropské obrany, o vztazích mezi jednotlivými členskými zeměmi NATO a seznámil se také s průběhem reformy české armády.

Štětina se od litevského generála dozvěděl, že jednou z priorit Litvy je pomoci ke členství v alianci také Gruzii. Gruzie se zatím účastní pouze programu Partnerství pro mír, o přijetí do NATO však usiluje. Litva se členem aliance stala spolu s dalšími šesti zeměmi loni na jaře.

Tutkus dnes také hovořil s náčelníkem generálního štábu Pavlem Štefkou o spolupráci mezi ozbrojenými silami obou zemí zejména v oblasti vzdělávání a ochrany proti zbraním hromadného ničení. Oba představitelé si také vyměnili zkušenosti z působení vojáků obou armád v zahraničních misích. Litva má své vojáky například v Afghánistánu či v Kosovu.

Svůj dvoudenní pobyt zahájil Tutkus na pražském Vítkově, kde se společně se Štefkou zúčastnil položení věnce ke hrobu neznámého vojína. V úterý se setká s ministrem obrany Karlem Kühnlem (US-DEU).

Velitel litevských ozbrojených sil také navštíví brigádu velení, řízení a průzkumu a Vojenský historický ústav. Tutkus je ve funkci v České republice poprvé, jmenován byl loni na podzim.