Vážený pane premiére,

ZKRAJE TÝDNE

nedávno jste v jednom z interview pro tisk řekl, že národ má rád pivo a vepřovou s knedlíkem a se zelím. Měl jste zřejmě na mysli nás, kteří žijeme v Česku. Dovoluji si vás, vážený pane ministerský předsedo, upozornit, že Češi mají rádi také: dobré moravské či jiné víno, fair play ve fotbale, cizí kraje a jejich zkoumání, blata na Šumavě a zlaté buky v Jizerkách, triatlon a volejbal, Woodyho Allena, Matyáše Brauna, Jakuba Jana Rybu a Chucka Berryho, Krtečka a les Řáholec a Jesenina a Tolstého a Thomase Hardyho, pětilistou růži, snowboardy a horská kola a hokej, mnoho druhů dobré srandy, smutek, je-li namístě, a Všecky krásy světa a Romanci pro křídlovku a dobré čtení vůbec, pábení, hezký holky i ticho nedělních podvečerů. K tomu svou vlastní zvídavost a vtip, o němž netuší, že se může stát mazaností.
Dále pak: děti, brouzdání po internetu, dobře udělanou práci bez flákání, kamenné mosty, akční filmy s happy endem, foglarovky, korunovační klenoty, Limonádového Joea a Putování do hlubin študákovy duše. A mají rádi také, když z nich nikdo nedělá pitomce. Cení si svého Škvoreckého, svého Bělohlávka a svého Cimrmana Járu da, svého Otce vlasti, své pyšné princezny, cení si Stinga a techna, Topola a Kocába, jakož i symfonie C dur Linecké a symfonie D dur Pražské a dlouhého občerstvujícího spánku a dobré slivovice, která voní listím… Mají též rádi zdravý sex, občasnou nevěru, dovolenou plnou poznávání, chytré odpovědi na chytré otázky a čerstvý prašan na sjezdovkách, spolehlivá auta a poctivé kantory ve školách, fóry židovské, kameňáky i Rádio Jerevan. Mají také rádi své pohodlí, svoje domy a jejich předzahrádky, své omyly a někdy i předsudky, svou podivuhodnou nadřazenost autoritám a své rovnostářství, které často vydávají za spravedlnost.
Mimo jiné Češi také milují dramatickou story bratrů Václava a Boleslava, vodníky a vodní víly, Michaila Bulgakova i Styrona a veškerá vyprávění o Faustovi, Čapka Karla a Čapka Josefa včetně Pošťácké pohádky, Fimfárum a V+W a suché šlitry, Bratříčka, luštění křížovek, pověst o Golemovi, Egypťana Sinuheta a rockové kapely odevšud. Dále pak vůni purpury, Velikonoce, dobré orientální čaje a etnomuziku. Rádi nakupují v Hypernově i v antikvariátech. Mají rádi svoje hrady a zámky i s Mistrem Theodorikem. O Šalounovi, Muchovi a Váchalovi nemluvě. Češi, právě tak jako Moravané a Slezané mají slabost pro orloje, baňaté kostelní věže a kamenné dlažby ve městě, pelargonie, vláčnost sklizených polí, která volají po podmítce… A pro Večerníčka, pro nové cyklostezky a pro zádumčivost prejzových střech.
Hlavně pak, pane premiére, což vám asi uniklo, mají Češi rádi svobodu. Víc než vepřovou se zelím. S pozdravem