Vaše názory: Měla by být KSČM zrušena?

Do diskuse o tom, zda by měla být KSČM zrušena, se přidala řada čtenářů. Zde je výběr vašich názorů.

Václav

Jak již z názvu vyplývá,má KSČM ve své náplni hodnoty zločinecké organizace(podobně jako NSDAP),takže neměla být vůbec po revoluci povolena.Ovšem voliči tohoto zaměření tím nevymizí,pouze přejdou do ČSSD a ještě více tuto stranu s mocichtivým Proubkem posunou doleva s preferncemi přes 50 %.


Jiří Ullsperger

Soud by měl zrušit pp. Štětinu a Mejstříka. KSČM čím dál více dokazuje, že v ubohém současném politickém spektru je nejkvalitnější stranou. Je konzistentní a na její lídry zřejmě nejde vyhrabat žádná osobní aférka (kterých je jinak tolik, poslední o tajném prodeji nádraží v Praze), jinak už by tu dávno byla.


Nika, Vysočina

Jistě, je to zločinecká organizace. Nechápu ale, proč o tom diskutujeme v roce 2008!
Soudruzi Filip, Grebeníček měli dávno hučet v díře s jejich dalšími soukmenovci. I s těmi, kteří stihli nalézt do jiných stran.


Stříteský, Praha

Ano. Jednoznačně, měl to udělat již dávno.
Nebo si dovedete představit NSDAP v německém prlamentu v 50 letech ?


LK-BK

…porušuje ústavu a zákony? To je docela směšné tvrzení v naší zemi. Mě osobně nic jejich existence nedělá a necítím na sobě vliv jejich údajné protiústavní činnosti.


betty, Cairns, Australia

Urcite, tato strana uz mela byt zrusena hned po revoluci a byl by dnes klid. Nadelal plno zla a kdo tu ma s nema zit??? Podivejte se jen na Grebenicka, jak se chova. Nic mu nevadi co delal jeho otec a on sam by dnes asi nebyl lepsi. Vzdyt jeste dnes ziji lide, kterym tato strana ublizila a Filip se brani tim, ze dnes je tato strana jina. Neverim .Proc si myslite, ze tolik lidi odeslo do zahranici. Urcite ne, ze by se meli dobre a nebyli pronasledovani.


Dany Von Freiland, Frýdlant nad Ostravicí

Ideologie komunismu a její pokusy o realizaci ve světě měly v konečném důsledku na svědomí mnohem více zmařených životů než nacismus. Jsem pro svobodu projevu, ale vše má své meze. Provolávat pošlapavání základních lidských práv a svobod je zločin. A je jedno, jde-li o nacistu, komunistu nebo masového vraha. Je to jedna banda.


ost

Mimo totalitarnich statu jako je Severni Korea, nebo do urcite miry i Kuba, tento skanzen – relik minulosti neexistuje v takovem rozsahu jako v CR.

To ze i nadale je tato organizace – KSC primou expoziturou ruskych zajmu neni pochyb.

Ovsem rusit neco s cim souhlasi znacna cast verejnosti je problem.

Zda se ze celou zalezitost muze vyresit bud biologie nebo zasah odjinud at „finladizaci“ CR nebo regulaci EU. Ceska verejnost to bude resit jeste po desetileti :o)


Jan Král Rudolfov

Tím, že je zde kom. str. stále a málokomu to vadí jsme vini úplně všicni kromě samotných členů této partaje neb oni jsou sami před sebou velcí hrdinové.Měli by ale přemýšlet jak dlouho tu ještě budou a bohužel my ostatní snimi,Tím,že jsme si komunismus zvolili,způsobyli jsme začátek konce našeho národa.Nacionalista nejsem,to podotýkám.Přišli jsme o velkou část českého majetku.Vlastníci jsou cizí a nás nyní už navřdy budou používat poze jako pracovníky na kusovou práci.Vedení všech podniků jsou a budou tam kde je majitel a to na všci nic nemšní i když ředitel bude našinec,promiňte mi,ale stále čeledán.Tento stav je nevratný.Kdybychom nepřijali komunismus,mohli být majitelé různných podniků mimo naší zemi vlastníci českých podniků,protože jsme po válce oproti naším sousedům vyšli zdrávi.Tak a nyní proč tu později nebudou ani komunisté,budou ubývat spolu snámi.Budou tu asi jiní lidé odjinud.Tomísto kde žijeme je moc zajímavé a krásné.Bohužel již nyní jsme ho prohospodařili.Když i nyní po 90ti letých zkušenostech (komunisté se tu vyskytují od začátku první republiky)mnozí dokářeme řící,za komunismu to bylo lepší,tak to už nám pomoci není.Tak te%d mi řekněte co nám pomůže,že je zrušíme když,jsou nám předněší nějaké laciné hadry a nebo stravenky ,které třeba stejně utratíme za jiné věci než za oběci než nějaké ideje.Ztratili jsme jak uvedeno mnoho důležitího majetku,nemáme sokoli, skauty,hádáme se s katoléky o katedrálu a tvrdíme že jsme křesťanská kultura.Houby ,jsme bolševici.


Bohuslav Víšek, Brno

Faktické:
1. Pro hlasovalo 30 z 81 senátorů
2. Dokument – usnesení nepodepisují žádní senátoři, ani ODS 3. KSČM nemůže být organizační složkou něčeho, co neexistuje. To by strana lidová musela být stále složkou Národní fronty.
Zajímavost- pro hlasoval i Petr Pithart


karel kalaš, Brno

ano, 17. listopadu 1989.


Leoš Strnad, Brno

Jsem volic ODS, navic velky antikomunista, ale se zakazem KSCM nesouhlasim z principu svobody. Ja osobne davam prednost „americkemu“ systemu co nejvetsi svobody. Doufejme, ze spolecnost tyto vrahy a grazly casem izoluje. Verim, ze pro vetsinu spolecnosti by to byla jista satisfakce, ale za jakou cenu? Za omezeni svobody urciteho nazoru a to nam, kteri si svobody nadevse vazime nestoji za to.


MO

Nejsem si jistá. Samozřejmě všichni víme, co tu komunisté za dob jejich totality prováděli (i když spousta voličů na to, jak se ukázalo, zapomíná). Ovšem tito lidé stejně své názory nezmění. Změní jen název, možná nějak přeformulují, k čemu se hlásí. Jinak zůstanou stejní, s historií, s názory, s přesvědčením, s budoucností… Někteří z voličů je nevolí možná z principu, že to jsou komunisté… Uděláme to tak i když se převléknou do roušky s jiným jménem? Rozeznají naše děti potenciální nebezpečí? Možná by bylo lepší nazývat věci pravými jmény – komunismus byl, je, a bude zase jen komunismem… na tom nic nezmění ani soudní zákaz.


lukas, praha

Souhlasim s tim, ze kdyby Havel zrusil KSC, byl by vyvoj v CSFR naprosto odlisny. Vlady by nemely jen tesnou vetsinu. KSC je vzdy ten clanek v parlamentu, diky nemuz se nemuze udelat silna koalice.


J. Stavárek, Ostrava.

Násilné,nedobrovolné zrušení KSČM by bylo nikdy nevídaným narušením práva na sdružování. Nesouhlasím s ním.


Jan D., Brno

Okamžitě zrušit, majetek zabavit a nechat je zaplatit veškeré škody, které nadělali!


Petr Karlík, Praha 5

Měla by být zrušena, protože ve svém programovém dokumentu Naděje pro ČR chce obnovit u nás socialismus. Všechny komunistické materiály v minulosti, včetně Marxových požadují násilný přechod k tomuto uspořádání, protože buržoazie a kapitalisté se svého panství dobrovolně nevzdají, jak je uvedeno v Komunistickém manifestu. Demokratický přechod k socialismu, jak občas uvede KSČM ve svých vystoupeních, je nesmysl.


Lukáš, Uherský Brod

Podle mne je na zamyšlení, proč tahle otázka je řešena de facto 20 let po revoluci. Proč se otázkou zákazu nezabývala nějaká komise pár let po revoluci, proč chce někdo zakázat ksčm až nyní. Nezaspali jsme??? Ty problémy, o kterých se mluví existují již delší dobu. Neobjevily se teď nedávno. To, že ksčm je antisystémovou stranou, ve které členskou základnu z výrazné většiny tvoří bývalí členové ksč, kde v základních a akčních programech (nemluvím o volebních programech) se objevují slova o vytvoření beztřídní socialistické společnosti a kde členové ksčm se hrdě hlásí k minulosti ksč není nic nového. Ale já pořád řeším proč s tím někdo přichází až teď. Je pravda, že fašismus je nezákonný, komunismus by měl být též. Není přece možné, že dříve si toho nikdo nevšimnul, byl bych raději pro jiné řešení jak se zbavit ksčm z politické scény. Třeba změnou volebního systému.


Michal Janeček, Humpolec

Soud by samozřejmě KSČM zrušit měl, i když se to mělo stát již v roce 1989, jakožto stranu která způsobila nesmazatelnou a bolestivou stopu na mentalitě národa, což je to nejdůležitější. O ztrátách ekonomických není třeba diskutovat. Komunistická ideologie nepatří do moderních kapitalistických států EU a měla by jednou provždy být postavena na roveň fašismu, jakožto vyhraněná.


Vojta Černík, Pardubice

Vidíte, už si toho všimli. Amě se zdálo, že to je jasné od začátku. Nejhorší je,že pokud ji soud zruší, že si založí novou, nějakou podobnou a než si zase někdo všimne, že to není v souladu se slušnými mravy, zase to bude trvat několit let. Mám dojem, že by bylo vhodné zrušit a zavřít představitele na několikaleté nucené práce. To by snad mohl být odstrašující příklad pro ostatní, kteří by chtěli dělat podobné věci.


Pavel, Holešov

Určitě ano, KSČM by měla být zrušena. Pokračuje ve stejné ideové linii jako před revolucí. Z projevů vedoucích představitelů KSČM je jasné, že pokud by měli tu moc a prostředky, tak by neváhali zavést stejné pořádky jako tu panovaly v době před 20-ti lety. Komunismus využívá stejných prostředků jako fašismus nebo nacismus, jen si to trochu jinak zdůvodňuje. O správnosti zákazu fašismu/nacismu snad nikdo nepochybuje.


Annonym – Praha

Názor, že 20 let po revoluci by se měla zakazovat KSČM, je směšný. Zvlášť v době, kdy se opět ukazuje platnost některých Marxovch postulátů o krizích kapitalismu,atd.
Navíc většina nechutných korytnických bezpátečních hajzlů nalezla od bolševiků do jiných stran a chová se tam stejně jako dřív v KSČ


Pavel Adamec

samozřejmě, měl to udělat už dávno, a kecy o tom, že je podporuje cca 14% lidí? no a co, v Německu po válce nacistickou stranu taky podporaval stejný počet imbecilů


Martin, Uherský Brod

KSČM by měla být uznána za zločineckou organizaci a být zakázána.
KSČM se musí omluvit za zlo, které spáchala v době minulé na občanech ČR a SR.
KSČM se musí zříct myšlenek Marxe a Lenina.
Nevadí mi mít na politickém spektru levicovou sílu zastávající principy sociálního smíru, ale KSČM tyto hodnoty pro mě nereprezentuje.
(pozn. jsem liberální, pravicový volič).


Vozáb Karel, Boršov nad Vltavou, ČB

Dobrý den, nesouhlasím se zrušením KSČM byť nejsem jejím sympatizantem a nikdy jsem tuto stranu nevolil. S panem Štětinou zásadně nesouhlasím, jelikož si myslím, že pro ČR je důležitá vyváženost politického spektra bez toho aby byla jedna či druhá strana jakkýmkoliv způsobem oslabována. Nerozumím pořád narážkám na KSČM v kontextu let minulých (předrevolučních). Já (i přes svůj poměrně mladý věk 31let), vnímám tuto stranu jako absolutně odlišnou té které tu x-desítek let vládla a napáchala bezpochyby mnoho zlého. Není pronic zanic že KSČM má takovou podporu a myslím že by nebylo správné občanům ČR, kteří tuto stranu volí ji z nějakého přesvědčení pana senátora Štětiny zrušit!! Třeba by si on sám mohl sáhnout do svědomí a nebát se říci naplno s čím vlastně má problém a neschovávat se ze prázdné řeči/důvody o zrušení KSČM.


Milan, Brno

Komunisté se nikdy neomluvili za zvěrstva, která v minulosti páchali a ani se od nich nedistancovali. Jsou stejně zločinecká organizace jako fašisté. Pro obě extremistické organizace by měla platit stejná pravidla a měly by být zakázány.