AKTUALIZOVÁNO Ačkoliv jihlavský státní zástupce Salichov ukončil stíhání vicepremiéra Čunka, případ zdaleka nekončí. Vicepremiér chce podat stížnost na práci policie.
Přerovské okresní státní zastupitelství hodlá podat stížnost na jihlavského státního zástupce Alifa Salichova. Právě Salichov, který zastavil trestní stíhání na Čunka, převzal před dvěma měsíci od přerovských státních zástupců korupční kauzu vicepremiéra Jiřího Čunka.
Podle Salichova vyšetřování v Přerově bylo vedeno jednostranně a tendenčně. „Tak tendenčně a jednostranně vedenou věc jsem ve své více než třicetileté praxi ještě nezažil,“ řekl Salichov v úterý.
„Na to musí samozřejmě krajský státní zástupce reagovat. Proto inspekci požádá (brněnský krajský státní zástupce), aby prověřila, zda při objasňování kauzy nebyl porušen zákon,“ reagoval na Salichova slova mluvčí brněnského krajského státního zastupitelství Hynek Olma. Poklady k tomu inspekci ještě tento týden poskytne brněnský krajský státní zástupce Petr Coufal.
Šéfka přerovského státního zastupitelství Jana Staňková Salichovo vyjádření rovněž odmítla. Proti tvrzení Salichova se chce právně bránit i vyšetřovatel Milan Šošovička, který měl případ Čunka na starosti.
Vedení přerovského státního zastupitelství odmítá, že podle Salichova vykonávalo dozor zaslepeně s jediným cílem, a to obviněnému prokázat vinu za každou cenu. Tvrzení Salichova se podle Staňkové zcela vymyká zásadám výkonu funkce státního zástupce. „Hodnotíme jej jako zcela nepřiměřenou a neoprávněnou veřejnou kritiku výkonu působnosti jiných státních zástupců a zasíláme stížnost na jeho neetický postup a nevhodné chování, které ohrožuje důvěru ve státní zastupitelství, k řešení jeho nadřízenému krajskému státnímu zástupci v Brně,“ uvedla Staňková.
Ve svém prohlášení se zároveň postavila za svého podřízeného Radima Obsta, který měl před Salichovem kauzu na starosti. „Samotné vyšetřování bylo podrobeno nejen důslednému dozoru, ale i intenzivnímu a pravidelnému výkonu dohledu vyššími stupni soustavy státního zastupitelství,“ uvedla Staňková. Podle ní do doby, než byla kauza předána do Jihlavy, se neobjevily žádné signály o tom, že by v rámci vyšetřování bylo postupováno v rozporu s trestním řádem, zákonem o státním zastupitelství či jinými právními normami.
„Trváme na tom, že trestní řízení bylo vedeno zákonným způsobem, když v jeho rámci nebyl dozorovému či dohledovým státním zástupcům žádnou legitimní formou signalizován opak,“ dodala.
Čunek si bude také stěžovat
Prověřit práci vyšetřovatelů a dalších orgánů v trestním řízení, kteří se jeho kauzou zabývali, chce i Jiří Čunek. Podá stížnost na práci policii, potvrdil ČTK Čunkův advokát Eduard Bruna. „Já osobně jsem stížnost nezpracovával, půjčoval jsem klientovi pouze podklady ze spisu,“ uvedl Bruna s tím, že podrobnosti nezná.
Komunistická minulost státních zástupců
Na státního zástupce Obsta si v minulosti stěžoval disitent a bývalý důstojník Bezpečnostní informační služby (BIS) Vladimír Hučín. Podle něj v minulosti Obst spolupracoval s komunistickou Státní bezpečností (StB). Případ projednávala i Sněmovní komise pro kontrolu Bezpečnostní informační služby. Podle Hučína získal Obst neoprávněně bezpečnostní prověrku. S kritikou Obsta nešetřil ani senátor Jaromír Štětina. Bývalý novinář dokonce srovnal případ vicepremiéra Čunka s případy Hučína a Yekty Uzunoglu. (Více ZDE) Na komunistickou minulost se upozorňuje i u Salichova. (Více ZDE)
Prohlášení Salichova považuje za neadekvátní útok vůči své osobě také Šošovička. Kvůli jeho údajným pochybením při vyšetřování hodlá žalobce předat jeho případ Inspekci ministra vnitra pro podezření ze spáchání trestného činu porušení pravomocí veřejného činitele.
„Zásadně vylučuji, že bych vedl vyšetřování jednostranně či tendenčně. Objasňoval jsem důkazy i ve prospěch obhajoby a to i z vlastní iniciativy, nejen k návrhům obhajoby. O tom svědčí i to, že jsem rozhodl o přibrání znalce na zkoumání věrohodnosti svědkyně Marcely Urbanové. Nemůžu však za to, že tento objektivní důkaz nevyzněl ve prospěch obhajoby,“ uvádí Šošovička v prohlášení pro ČTK.
Čunek byl podezřelý z toho, že jako starosta Vsetína přijal před pěti lety od realitní společnosti půlmilionový úplatek. Zastaveno bylo rovněž trestní stíhání Petra Hurty ze společnosti H&B REAL, který měl úplatek Čunkovi údajně dát.