Expozice upomíná na komunistické perzekuce v padesátých letech minulého století
Třebíč/ V prostorách Zadní synagogy začala včera výstava s názvem Paměť národa. Dokumentuje zrod a zločinnost komunistického režimu a jeho nejtvrdší perzekuce lidí, kteří nesouhlasili s totalitou v bývalém Československu. Na 13 panelech jsou ukázány dobové dokumenty. K vidění jsou autentické listiny státní bezpečnosti, ale i řada fotografií. Prezentované exponáty pocházejí od několika autorů, mimo jiné od bývalých politických vězňů.
Akce se zúčastnili dva pamětníci – Gracián Tejral ze Znojma a František Zahrádka z Příbrami. Druhému z nich zasáhly totalitní perzekuce celou rodinu.
Jeho otce na 12 let bezdůvodně zavřeli do vězení. U současné generace ho mrzí nedostatky v povědomí o tomto historickém období.
„Ve školství se o tom ještě nic neví. Mělo by to být zařazeno v povinných učebních osnovách,“ říká pan Tejral. Výstava se koná při příležitosti 60. smutného výročí voleb do Národního shromáždění. Režim po roce 1948 má na svědomí utrpení tisíců lidí. Z politických důvodů bylo v letech 1948 až 1960 popraveno 247 osob, 25 tisíc jich v období 1948 až 1951 emigrovalo a celkem 240 tisíc lidí bylo v průběhu let uvězněno.
Záštitu nad akcí pořádanou Spolkem pro obnovu tradic převzal senátor Vítězslav Jonáš. Mezi čestnými hosty byl také senátor Jaromír Štětina a místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu Miroslava Němcová.
„Nedovolím si připustit, že by se totalitní komunistický režim mohl znovu vrátit,“ řekla na vernisáži ve svém projevu Miroslava Němcová.
Výstava v Zadní synagoze bude přístupná do 7. prosince. Zhlédnout expozici je možné denně od 10 do 12 a od 13 do 17 hodin.
Foto popis| PAMĚŤ NÁRODA. Pamětník František Zahrádka z PříbramI na včerejší vernisáži výstavy Paměť národa. Návštěvníci Zadní synagogy si mohou prohlédnout 13 panelů s fotografiemi a dobovými dokumenty státní bezpečnosti.
Foto autor| Foto: Deník/Michaela Hasíková
Region| Vysočina