V Senátu vznikl klub „TOP09 a Starostové“

V horní komoře Parlamentu ČR dnes vzniknul senátní klub s názvem „TOP09 a Starostové“. Klub „TOP09 a Starostové“ vzniká na základě dohody strany TOP09, hnutí Starostů a nezávislých a šesti nezávislých senátorů Klubu otevřené demokracie, který se tak přejmenovává a zároveň otevírá spolupráci s dalšími členy horní parlamentní komory. Vznik společného klubu dnes stvrdili představitelé TOP09, hnutí Starostů a předsedkyně senátorského klubu podpisem Smlouvy o dlouhodobé spolupráci.

 

„Je pro mě velkou ctí, že naše principy a programové směřování nalezly takovou odezvu v Senátu. Jde také o silný signál pro voliče, že uskupení TOP09 a Starostů získává širokou podporu,“ uvítal rozhodnutí nezávislých senátorů prosazovat společný program TOP09 a hnutí Starostů předseda TOP09 senátor Karel Schwarzenberg, který je také zároveň jedním z členů klubu.

 

Předseda starostovského hnutí Petr Gazdík připomněl, že hnutí Starostové a nezávislí úzce spolupracovalo s nezávislými senátory již v evropských a krajských volbách. „Většina nezávislých senátorů získala mandát od voličů jakožto úspěšní starostové a komunální politici. Nyní vzniká senátní klub, v němž hlas našich měst a obcí bude výrazně slyšet.“

 

Předsedkyně senátního klubu „TOP09 a Starostové“ (dříve Klubu otevřené demokracie – KOD) Soňa Paukrtová jednomyslné rozhodnutí svých kolegů přivítala. „Ukotvení TOP09 a starostovského hnutí v komunální politice je nám velmi blízké, stejně jako princip nezadlužování budoucích generací anebo prosazování účinných opatření proti korupci,“ přiblížila předsedkyně senátního klubu TOP09 a Starostové senátorka Paukrtová. Ta ocenila, že ustavením klubu mohou mít senátoři větší vliv na rozhodování vedení TOP09 i hnutí Starostů a nezávislých. „Ze stanov také vyplývá, že předseda senátního klubu se automaticky stává členem nejvyšších orgánů TOP09 a hnutí Starostů, zároveň náš senátní klub bude spolupracovat na přípravě společného programu a prosazení našich programových priorit,“ uvedla Paukrtová. Za takovou prioritu označila návrh na zjednodušení rozpouštění dolní sněmovny jako reakci na opakované obcházení stávající Ústavy. Senátoři klubu také mohou počítat s podporou TOP09 a hnutí Starostů v dalších senátních volbách.

 

Všichni tři představitelé na dnešní tiskové konferenci podotkli, že věří v úspěch TOP09 v říjnových poslaneckých volbách a vytvoření společného klubu TOP09 a Starostů i v dolní komoře Parlamentu ČR po říjnových volbách. „Věřím, že i v dolní komoře budeme po předčasných volbách silným poslaneckým klubem,“ uzavřel předseda TOP09 Karel Schwarzenberg.

 

 

 

 

Senátní klub TOP 09 a Starostové:

 

Soňa Paukrtová, předsedkyně klubu, volební obvod Jablonec n. Nisou

spolupracovala s hnutím Starostové a nezávislí již ve volbách do Evropského parlamentu

(dvojka kandidátky)

 

Jaromír Štětina, místopředseda klubu, volební obvod Praha 10

spolupráci s hnutím Starostů a nezávislých navázal již ve volbách do Evropského parlamentu

(lídr kandidátky)

 

Karel Schwarzenberg, volební obvod Praha 6

lídr TOP09

 

Jana Juřenčáková, volební obvod Zlín

zvolena za hnutí Starostové a nezávislí do Senátu (2006)

 

Jan Horník, volební obvod Karlovy Vary

zvolen v únoru 2009 do celostátního výboru Starostů a nezávislých, do Senátu zvolen jako nestraník v r. 2004

 

Igor Petrov, volební obvod Frýdek – Místek

do Senátu zvolen v r. 2004 jako člen SNK sdružení nezávislých