V radě ústavu pro studium totalit bude Petruška Šustrová

Doplnili jsme podrobnosti od 2. odstavce

——————–

Praha 30. října (ČTK) – Novou členkou Rady Ústavu pro studium totalitních režimů se dnes stala publicistka a někdejší mluvčí Charty 77 Petruška Šustrová. Senátoři jí v tajných volbách dali přednost před historikem a bývalým poslancem ČSSD Vladimírem Cisárem. Šustrová v radě obsadí místo po bývalém ministru životního prostředí Ivanu Dejmalovi, který počátkem února zemřel. Sedmičlenná rada ústavu je tak opět kompletní.

Šustrová dostala 45 ze 64 hlasů, Cisár sedm, oznámil předseda senátní volební komise Josef Pavlata. Šustrovou, stejně jako předtím Dejmala, nominovala Strana zelených.

Kandidaturu Šustrové ještě před hlasováním podpořili Jaromír Štětina (za Stranu zelených) a místopředseda Senátu Jiří Liška (ODS), podle nichž bude důstojným a dobrým nástupcem Dejmala. „Také ona na vlastní kůži poznala, co to byl komunistický kriminál,“ uvedl Liška s připomenutím, že Šustrová byla ve svých 22 letech odsouzena za podvracení republiky a i ve své novinářské činnosti se zaměřuje na obhajobu lidských práv. „Je to dáma s velkým srdcem a má velmi vyvinutý cit pro spravedlnost,“ dodal Štětina.

Šustrová a Cisár do rady kandidovali už koncem loňského roku při jejím prvním naplňování. Staronový kandidát ČSSD Cisár tehdy obdržel od senátorů v tajných volbách 12 hlasů. Ještě hůře dopadla Šustrová, kterou loni navrhovalo občanské sdružení Totalita – získala pouze jediný hlas. Nyní byli oba nominováni sněmovnou, přičemž Cisár získal hlasy 118 ze 173 přítomných poslanců a Šustrová hlasy 90 ze 171 přítomných poslanců.

Ústav, o jehož vznik svedli souboj pravicoví zákonodárci s levicovou opozicí, má za úkol shromažďovat, analyzovat a zpřístupňovat dokumenty o období komunismu a nacistické okupace. Jeho rada má na starosti plán činnosti ústavu nebo jmenování jeho ředitele. V čele rady je předsedkyně Konfederace politických vězňů Naděžda Kavalírová.

mhm mal