V prostorách olomoucké školy vyroste socha mapující lidské osudy

OLOMOUC 24. května (ČTK) – Socha, která bude mapovat lidské osudy, vyroste v nejbližší době na nádvoří Vyšší odborné školy sociální v Olomouci. Bude složena z kamenů z různých koutů světa, kam tamní studenti vyrážejí na praxe. Každý kámen zachytí jednotlivý lidský osud, se kterým se studenti na svých cestách setkali. Kmotrem projektu je novinář a senátorJaromír Štětina.

„Naši studenti jezdí na praxi do dvou desítek zemí. Příběhy lidí, se kterými se setkávají, jsme chtěli zobrazit v hmatatelné podobě. Vznikl tak model dřevěné sochy složený ze sloupů, které se budou k sobě připojovat. V každém okně bude položen jeden kámen,“ řekl dnes novinářům ředitel školy Martin Bednář.

Prvních 15 kamenů dovezli studenti z Ugandy, Francie, Ukrajiny, z romských osad na východním Slovensku, Rumunska, Kosova a Nizozemska. Zachycují především příběhy dětí, které poznamenala chudoba či samota, ale i osudy žen a mužů poznamenaných válkou či těžkými životními úděly.

„Myšlenka převádět příběhy a klást kameny je nádherná. Vychází z křesťansko-židovských tradic,“ řekl kmotr projektu Jaromír Štětina.

Socha, kterou ztvární Lubomír Dostál, bude vysoká zhruba 2,5 metru. Bude připomínat dům s okny symbolizujícími pohled do duše. Právě v oknech budou umístěny kameny z jednotlivých zemí. „Jak budou přibývat jednotlivé příběhy, budou přibývat i sloupy sochy. V říjnu vyrážejí naši studenti na další praxi. Tentokrát po České republice,“ dodal ředitel.

Jednotlivé příběhy symbolizované kameny si budou moci zájemci přečíst na internetových stránkách školy.

Vyšší odbornou školu sociální založil olomoucký arcibiskup před deseti lety. Zájemci na ní studují obor charitní a sociální činnost a sociální a humanitární práce. Každoročně do školy nastoupí více než 100 studentů, kteří poté pracují v charitních, sociálních a humanitárních službách.

Alena Petrželová snm