V Praze se spojí šest malých stran

Dohodnout se chtějí i před volbami do Sněmovny

PRAHA – Šest malých liberálních stran chce jít příští rok na podzim společně do krajských voleb v Praze. Spojení přitom doporučují i ve volbách do Sněmovny, tato jednání však zatím nedospěla k výsledku.
V metropoli budou společně kandidovat Cesta změny, Evropští demokraté, ODA, Strana pro otevřenou společnost, Strana zelených a Unie svobody. Včera jejich zástupci podepsali takzvanou Pražskou výzvu, jejímž cílem je vyhrát v Praze volby.
Projekt podporují také senátoři z Klubu otevřené demokracie Edvard Outrata, Martin Mejstřík, Karel Schwarzenberg a Jaromír Štětina. K výzvě se přidala i poslankyně Taťána Fischerová.
„Vidím toto sjednocení nejen jako pražskou věc,“ uvedl Outrata na včerejší tiskové konferenci. Sněmovní volby se však konají o půl roku dříve než krajské, takže malým stranám již nezbývá mnoho času.
Ve svém programu nabízejí orientaci na EU, ochranu životního prostředí či snížení přímých daní. Zatím ale strany nevybraly lídra ani společný název. Podobné iniciativy už vznikly v Libereckém a ve Zlínském kraji.
Stranu zelených čeká v září sjezd, na kterém se rozhodne, zda do sněmovních voleb půjde samostatně, nebo v koalici.
O integraci pravice se snaží také Liberální reformní strana (LiRA), která se však neshodla například s Evropskými demokraty. Do výsledku voleb chtějí promluvit i různé nezávislé subjekty, například SNK-sdružení nezávislých, které v Evropském parlamentu reprezentuje Josef Zieleniec. Novou stranu Nezávislí demokraté vede europoslanec Vladimír Železný.