V Praze se diskutovalo o genocidě Arménů

Praha – Mezinárodní konference, jejímž hlavním cílem bylo podat důkazy o genocidě Arménů ze strany Osmanské říše roku 1915, se dnes konala v sídle senátu v Praze.

Organizoval jí senátor, bývalý novinář a bojovník za lidská práva Jaromír Štětina (za Stranu zelených) společně s občanským sdružením Armenia Club.

Organizoval jí senátor, bývalý novinář a bojovník za lidská práva Jaromír Štětina (za Stranu zelených) společně s občanským sdružením Armenia Club.

Téma Armenské genocidy, při které zahynulo podle nejstřízlivějších odhadů nejméně 640 000 lidí a mnoho dalších bylo deportováno do suchých a neobyvatelných oblastí Mezopotámie, bylo probíráno z mnoha stran.

Česká vědkyně Anna Sochová například posluchače seznámila s českým cestovatelem Karlem Hansou, který se tomuto tématu věnoval v knize Hrůzy Východu, do které zakomponoval vlastní zážitky z několikaletého pobytu v Osmanské říši.

Otec Barsegh Pilavčjan z arménské apoštolské církve hovořil o tradici křesťanství na území Arménie, která jej jako první stát na světě prohlásila za státní náboženství a tak je to již po 1700 let. Na to také navázal ve svém emotivním projevu Němec Manfred Richter, který Armény označil za „kristovy bratrance“.

Zajímavé a jednostranné

Na celodenní konferenci vystoupil také bývalý předseda slovenské vlády Ján Čarnogurský, který vysvětloval, proč se Slovensko stalo jednou z prvních postkomunistických zemí, která oficiálně vyvražďování Arménů prohlásila za genocidu.

Konference poskytla prostor čtrnácti odborníkům ze šesti zemí, nebyl však dán žádný prostor pro vyjádření turecké straně (nepočítáme-li nevládní disidenty), která byla celou dobu konference napadána a obviňována ze zločinů proti lidskosti, kterých se podle mnoha důkazů na Arménech skutečně dopouštěla.

Senátor Štětina plánuje, že předloží zákon, kterým by Česká republika uznala násilí na Arménech jako genocidu, po vzoru Slovenska, Ruska a dalších států.

Vyhlazování Arménů Turecko odmítá za genocidu uznat, což podle některých politiků a odborníků brání jeho vstupu do EU.