V novém senátorském klubu s lidovci budou Okamura i Wagnerová

Praha 26. října (ČTK) – S lidovci budou v novém senátorském klubu nezávislí senátoři – podnikatel Tomio Okamura a prezident Agrární komory Jan Veleba. Členy klubu budou také protikorupční aktivista Libor Michálek (za Piráty) a bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová (za SZ). Klub tak bude mít deset členů a kvůli novým členům změní i svůj název na „Klub pro obnovu demokracie – KDU-ČSL a nezávislí“. ČTK to dnes oznámil poradce klubu a bývalý lidovecký mluvčí Martin Horálek.

Pokračování, i když asi také pod obměněným názvem, by si mohl zajistit, také dosavadní klub TOP 09 a Starostové, který by ale tvořili pouze nestraníci. Ke dvěma současným a dvěma letos zvoleným senátorům by se mohl přidat ostravský podnikatel Leopold Sulovský (za hnutí Ostravak). „Předpokládáme, že nezávislí senátoři budou mít svůj senátní klub,“ řekl k tomu ČTK zatím bez dalších podrobností místopředseda dosavadní frakce Jaromír Štětina (za TOP 09).

Vedení klubu KDU-ČSL a nezávislých se podle Horálka bude vybírat příští středu na první schůzi frakce v obměněném složení. Předsedou klubu byl sice už dříve zvolen někdejší lidovecký místopředseda Petr Šilar, i o jeho pozici se ale bude kvůli stanovám nového klubu znovu rozhodovat, řekl Horálek.

Klub má podle něj na středečním jednání jednat také o tom, zda si bude nárokovat obsazení křesla místopředsedy Senátu po Petru Pithartovi (KDU-ČSL), který už letos svůj senátorský mandát neobhajoval a po 16 letech v horní komoře skončí. Podle serveru <a href=“http://www.novinky.cz/domaci/282851-cunek-se-ma-stat-mistopredsedou-senatu.html“>novinky.cz</a> by na jeho místo mohl nastoupit staronový lidovecký senátor a někdejší vicepremiér Jiří Čunek. Jinak by se vedení horní komory měnit neměnilo, jen ODS asi kvůli početnímu oslabení po volební porážce přijde o jeden místopředsednický post po Aleně Palečkové, která mandát neobhajovala.

Z letos nově zvolených senátorů se stal členem klubu podle očekávání šumperský starosta Zdeněk Brož (za KDU-ČSL). V klubu zůstali speciální pedagožka Miluše Horská (za hnutí Nestraníci), bývalý jihočeský rektor Miroslav Krejča (dříve ČSSD) a šéf jihomoravských lidovců Stanislav Juránek, který před víkendovým finále senátních voleb podporoval zvolení odborářky Stanislavy Slavíkové (ČSSD) v jejím duelu proti Wagnerové. Pět dalších lidoveckých senátorů naopak úspěšně doporučilo zvolit někdejší místopředsedkyni Ústavního soudu.

Wagnerová ke svému vstupu do klubu v prohlášení zaslaném ČTK uvedla, že členy klubu budou většinově tvořit nestraničtí senátoři a nezávislí senátoři zvolení s podporou politické strany. „Velmi mi záleželo na tom, aby název nového senátního klubu vystihoval hlavní myšlenku, s níž jsem vstoupila do politiky, a tou je práce pro obnovu naší demokracie,“ d